Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Cenzura na Hungaricę. SKANDAL \ Prezydent Kielc zabrania występu węgierskiego zespołu

Obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które ustanowiono w 2007 r., odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Tym razem uroczystości odbędą się w Kielcach w dniach 20–24 marca. Zaplanowano m.in. wydarzenia kulturalne, wśród nich koncert zespołu Hungarica. Jednak występ grupy się nie odbędzie, bowiem pod wpływem środowiska KOD prezydent Kielc Bogdan Wenta go odwołał.

Hungarica powstała w 2007 r. na Węgrzech. Ten rockowy zespół gościł w Polsce niejednokrotnie. Grupa nagrywała utwory z największymi legendami węgierskiej i polskiej sceny muzycznej: z Andrzejem Nowakiem (TSA, Złe Psy), Pawłem Mąciwodą (Scorpions) oraz Grzegorzem Kupczykiem (CETI, ex-Turbo). W lipcu 2015 r. ukazał się pierwszy polskojęzyczny album Hungariki pt. „Przybądź wolności”. Było to wydarzenie bez precedensu, nigdy przedtem bowiem żaden zespół z Węgier nie wykonał i nie wydał swoich utworów po polsku. W 2016 r. ukazał się z kolei polsko-węgierski podwójny album pt. „Ojczyzna i wierność”. W ramach obchodów roku solidarności polsko-węgierskiej do tytułowego utworu z płyty powstał widowiskowy teledysk, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają dwaj żołnierze: mistyczna postać polskiego husarza oraz węgierski konny huzar. Klip odniósł ogromny sukces.

Zespół porusza w swoich tekstach ważne patriotyczne tematy

Kilkanaście organizacji wystosowało list otwarty do prezydenta Kielc Bogdana Wenty, apelując w nim o odwołanie "gorszącego" koncertu węgierskiego zespołu rockowego „Hungarica”. - Po konsultacjach z ambasadą Węgier podjąłem decyzję o rezygnacji z tego wydarzenia – poinformował Wenta.

W tym tygodniu w Kielcach odbędą się Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji do stolicy regionu przyjadą m.in. prezydenci obu państw, a w mieście zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich miał być koncert węgierskiego zespołu rockowego "Hungarica".

W niedzielę kilkanaście organizacji społecznych i politycznych wystosowało do Wenty list otwarty, w którym skrytykowali organizację tego wydarzenia, przypominając, że niedawno koncerty zespołu "Hungarica" odwołano w kilku miejscach w Polsce, m.in. na uczelniach UMCS w Lublinie oraz Politechnice Warszawskiej.

W piśmie przytoczono również jedną z wypowiedzi lewackiego stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", w której stwierdzono, że "członkowie tego zespołu (Hungarica) czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu". "Władze Kielc nie powinny w żaden sposób wspierać wydarzeń, których uczestnikami są tak kontrowersyjni artyści. Nie ma naszej zgody na obecność treści faszystowskich w przestrzeni publicznej" – podkreślono w liście do prezydenta.

Podczas  konferencji prasowej w Kielcach Wenta poinformował, że będąc kilka tygodni temu na spotkaniu w ambasadzie Węgier, aby przedyskutować kwestię organizacji dni przyjaźni obydwu państw, jedną z pierwszych uwag, którą poruszyła strona węgierska, był właśnie punkt dotyczący koncertu zespołu „Hungarica”. "Wtedy zaznaczyłem, że jesteśmy w kontakcie z Kancelarią Prezydenta naszego kraju, jak i z ambasadą Węgier i sądzę, że podczas Dni Przyjaźni Polsko–Węgierskiej nie powinno być miejsca na jakiekolwiek kontrowersje" – powiedział prezydent Kielc.

Dodał, że na podstawie rozmów ze stroną węgierską oraz sygnałów z innych źródeł podjął w poniedziałek decyzję o odwołaniu tego koncertu. "Mam nadzieję, że obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kielcach nie będą miejscem różnego rodzaju deklaracji, które mogą być wykorzystywane z jednej strony lub drugiej, co nie jest chyba potrzebne dla promocji miasta" - podkreślił Wenta.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został ustanowiony przez parlamenty obu państw w 2007 r. Jego obchody odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami. Gospodarzem ubiegłorocznego wydarzenia było węgierskie miasto Veszprem.

 Anna Krajkowskaza: niezalezna.pl

***

Ongiś Bogdan Wenta pamiętany był z sukcesów piłki ręcznej, czy teraz będzie kojarzony z komitetem obrony destrukcji?...
Warto tak rozmieniać nazwisko?
Zresztą międzynarodowe*...

* Bogdan Brunon Wenta – polski i niemiecki piłkarz ręczny oraz trener piłki ręcznej. W latach 1981–1994 reprezentant Polski, zaś w latach 1997–2000 reprezentant Niemiec.
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.