Biuro Analiz Sejmowych: Projekt o świeckim państwie niezgodny z konstytucją

Jak informuje "Rzeczpospolita", w raporcie Biura Analiz Sejmowych poświęconym projektowi ustawy rozdziału Kościoła od państwa przygotowanemu przez Inicjatywę Polską, stwierdzono, że część założeń projektu jest niezgodna z konstytucją.
Na początku stycznia Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej przedstawiła projekt.

Projekt promowany przez Inicjatywę Polska zakłada m.in. zniesienie finansowania religii w szkołach z budżetu państwa i wprowadzenie finansowania przez związki wyznaniowe i kościoły, które "chcą nauczać zasad swojej wiary w szkole" oraz wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych. Inicjatywa Polska chce, żeby księża i duchowni sami opłacali swoje ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Kolejnym założeniem jest likwidacja Funduszu Kościelnego, a także wszystkich komisji rządowo-kościelnych. Podczas zbiórki internetowej, projekt poparło ok. 40 tys. osób.

Tymczasem Biuro Analiz Sejmowych informuje o niekonstytucyjności zapisów zawartych w projekcie. Jeden z ekspertów Biura Analiz Sejmowych stwierdził, że problematyczny jest już sam tytuł ustawy. „Projekt dotyczy bowiem tylko wybranych aspektów koncepcji państwa świeckiego” – stwierdza. Dodaje, że jego zdaniem projekt jest „wewnętrznie niespójny” ponieważ zakłada rozdział państwa od Kościoła, a jednocześnie przewiduje utworzenie Komisji Wspólnej Rządu i Kościołów, Związków Wyznaniowych oraz Organizacji Świeckich. Nowy twór miałby zastąpić aktualnie funkcjonujące wspólne komisje rządowo-kościelne – opisuje "Rzeczpospolita".

"Niektóre (postulaty z ustawy – red.) uznać należy za niezgodne z Konstytucją RP i wiążącym RP prawem międzynarodowym (lub wysoce wątpliwe z tego punktu widzenia)" – informuje dziennik.

Ponadto, według BAS zapisy ustawy są niezgodne z Konkordatem. Chodzi o przepis dotyczący wynagradzania osób prowadzących zajęcia z religii. Ustawa stworzona przez Inicjatywę Polską zakłada zakaz finansowania lekcji religii ze środków publicznych, ale BAS stwierdza, że to niezgodne z Konkordatem.

Raport został przygotowany dla sejmowej Komisji ds. Petycji.

za:dorzeczy.pl