Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Dyskryminacja ze względu na narodowość, poglądy i wiarę? Ruszył proces Macieja Świrskiego przeciw Facebookowi

Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej oraz twórca Reduty Dobrego Imienia pozwał Faceboka za dyskryminację ze względu na narodowość, wyznanie i poglądy. Zdaniem Macieja Świrskiego technologiczny gigant zastosował wobec niego cenzurę prewencyjną.

Maciej Świrski żąda przeprosin za naruszenie jego praw do pozyskiwania informacji wolnych od cenzury i dyskryminacji oraz udzielenia Facebookowi zakazu stosowania cenzury, dyskryminacji i blokowania swobody informacji na platformie spółki. Prezes Reduty Dobrego Imienia pozwał Facebooka jeszcze w 2016 roku. Sytuacja dotyczyła Marszu Niepodległości, kiedy portal usunął wiele profili osób i instytucji organizujących wydarzenie.

Zdaniem Moniki Brzozowskiej-Pasieki, pełnomocnik Świrskiego, wątpliwości budzi sposób moderowania komentarzy na Facebooku – powstaje pytanie czy robi to odrębna spółka, czy istnieją odgórne wytyczne, które konkretyzują, jakie treści mogą być zamieszczane. Świrski podkreślił, że pozew dotyczy łamania art. 54 Konstytucji. Czytamy w nim, że „każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji” oraz że „cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane”. Jego zdaniem cenzura prewencyjna to element konstytutywny państwa totalitarnego.

– Facebook swoją działalnością cenzuralną, stosowaniem cenzury prewencyjnej, a także dyskryminacją pewnych wartości i preferowaniem innych, narusza trzy elementy triady narodowej (…) Znieważa Boga, godzi w honor Polski i Ojczyzny, jako pewnego symbolu wartości, które dla Polaków są drogie – powiedział na antenie Polskiego Radia.

Proces rozpoczął się we środę 5 czerwca 2019 roku przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Po wysłuchaniu obu stron sąd zdecydował na odroczenie sprawy do 30 października.

 
za:www.pch24.pl


***

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: FB zablokował mój wpis. Czy RPO zaprotestuje tak jak w przypadku Elizy Michalik?


„Proszę jak wygląda wolność słowa w Trzeciej RP! Przed chwilą FB Marka Zuckerberga zablokował mój wpis o RPO” - napisał na swoim twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, zamieszczając zrzut ekranu, na którym pokazuje wpis, który Facebook zablokował.

W dalszej części swojego wpisu pyta:  

„Czy Adam Bodnar zaprotestuje przeciw tej cenzurze z taką samą determinacją jak ws. Elizy Michalik?”.

Przypomnijmy, Adam Bodnar na swoim twitterze napisał wczoraj, odnosząc się do odejścia Elizy Michalik z Superstacji:

„Odejście @EMichalik z @tvsuperstacja to niezwykle ważny powód do refleksji nad stanem wolności mediów w Polsce. Red. Michalik sobie zawodowo poradzi. Nie mam co do tego wątpliwości. Ale czy nie kurczy nam się kolejny raz przestrzeń debaty publicznej? @PressRedakcja @oko_press”.

Komentując jego wpis Wojciech Engelking z kolei napisał:

„Oczywiście, odejście pani najbardziej znanej z bycia plagiatorką ze stacji, która zmienia format, to powód do refleksji nad stanem wolności mediów w Polsce. Uwielbiam bezstronność polityczną Adama Bodnara, jest prawie tak wielka, jak jego niechęć do strzelania z armaty do muchy”.

za:www.fronda.pl

***

Ziemkiewicz: Lewactwo z fejsbuka szaleje

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski poinformował, że Facebook zablokował jego wpis na temat Adama Bodnara. Sprawę ostro skomentował Rafał Ziemkiewicz z "Do Rzeczy".

 Rzecznik praw obywatelskich (RPO) Adam Bodnar oświadczył w środę, że jest zaniepokojony odejściem Elizy Michalik z Superastacji. Dziennikarka pracowała tam 12 lat. Teraz telewizja zdecydowała się na zmianę formuły i ograniczenie tematyki politycznej.

"Odejście Elizy Michalik z Superstacji to niezwykle ważny powód do refleksji nad stanem wolności mediów w Polsce' – stwierdził RPO. Zaangażowanie Bodnara w tę sprawę skrytykował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Post na ten temat, który kapłan opublikował na Facebooku, został jednak zablokowany.

"Proszę jak wygląda wolność słowa w Trzeciej RP! Przed chwilą FB Marka Zuckerberga zablokował mój wpis o RPO. Czy @Adbodnar zaprotestuje przeciw tej cenzurze z taką samą determinacją jak ws. @Emichalik?" – pyta na Twitterze ks. Isakowicz-Zaleski.

Kapłana wziął w obronę Rafał Ziemkiewicz. "Lewactwo z fejsbuka szaleje. Co we wpisie ks dobrodzieja może być choćby najbardziej naciąganym pretekstem jego zablokowania?" – zastanawia się publicysta "Do Rzeczy".

za:dorzeczy.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.