„Rzeczpospolita Europejska”, rezygnacja z państw narodowych. Takiej Polski chce poseł PO-KO

Krzysztof Mieszkowski, poseł Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej uważa, że musimy zrzec się państw narodowych na rzecz europejskiego superpaństwa. Dodatkowo, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu sprzeciwiając się obecności nazistowskich symboli w przestrzeni publicznej, nie widzi problemu z noszeniem symboli sierpa i młota.

- Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – oznajmił w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” poseł PO-KO.

Zapytany, czy jego pomysły nie równają się likwidacji państwa polskiego Mieszkowski odparł, że „Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej (…) to nie oznacza likwidacji naszej podmiotowości”. Zaraz potem dodaje, że europejskie państwo miałoby wspólne wojsko, walutę, politykę zagraniczną i konstytucję.

Krzysztof Mieszkowski jest także oburzony sytuacjami kiedy wiara przejawia się w przestrzeni publicznej. Jego zdaniem nieodpowiednie jest…święcenie dróg przez kapłanów. - To niezgodne z elementarnym poczuciem przyzwoitości. Po tych drogach będą jeździć ludzie różnych wyznań. Dodał, że święcenie dróg przez biskupów jest niezgodne z konstytucją – przyznał.

Poseł PO-KO nie widzi jednak żadnego problemu  prezentowaniem w przestrzeni publicznej symboli totalitarnego reżimu odpowiedzialnego za śmierć milionów ludzi na całym świecie. - Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych - oznajmił. Zdaniem posła, gdyby ktoś przyszedł do niego w koszulce z sierpem i młotem to „powiedziałbym, że to pańska sprawa”. Z drugiej strony poseł Mieszkowski sprzeciwia się ukazywaniu publicznie wszelkich symboli nazistowskich, ze swastyką na czele. "Gdyby przyszedł pan z emblematami hitlerowskimi, to nie rozmawiałbym z panem, bo nie będę tego akceptował" - oznajmił.

za :www.pch24.pl

***
Mieszkowski: Musimy ewolucyjnie zlikwidować Państwo polskie!

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – stwierdził poseł klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska Krzysztof Mieszkowski.

Polityk w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" mówił o idei utworzenia „Rzeczypospolitej Europejskiej”. Według niego, "ta Republika Europejska miałaby nie tylko wspólną walutę, ale też wspólna armię, jednolitą politykę zagraniczną, prowadzoną przez ministra spraw zagranicznych, w ogóle wspólny rząd oraz prezydenta”.  

Jak dodawał, „naturalnie takie państwo miałoby mieć przede wszystkim wspólną konstytucję”.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że tym sposobem rysuje się "perspektywę likwidacji państwa polskiego".

- Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej - stwierdził Mieszkowski

Jego zdaniem, taki projekt nie jest „rewolucją”, tylko „ewolucją na którą jesteśmy skazani”.

– W tę stronę zmierza Europa, i nie widzę powodów, byśmy się z tego wycofali. To nie eliminuje podmiotowości każdego z nas – mówił

Krzysztof Mieszkowski dodał również, że przeszkadza mu krzyż w Sejmie.

– Polska jest krajem światopoglądowo neutralnym, co jest zapisane w konstytucji. Czuję się źle, bo nikt nie chroni uczuć świeckich. Dziś tylko wszyscy zastanawiają się nad ochroną uczuć religijnych – zaznaczył

Według niego, „przestrzeń świecka jest karykaturyzowana przez biskupów i mamy do czynienia z groteską, gdy ktoś odstawia modły na asfalcie, jakimś kawałku autostrady”.

– To niezgodne z elementarnym poczuciem przyzwoitości. Po tych drogach będą jeździć ludzie różnych wyznań. Dodał, że święcenie dróg przez biskupów jest niezgodne z konstytucją – stwierdził

– Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych – dodawał.  

za:www.fronda.pl

***

Mieszkowski: Musimy odejść od państw narodowych. Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – przyznał poseł klubu Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska Krzysztof Mieszkowski w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

 Poseł w rozmowie z "DGP" mówił m.in. o idei utworzenia „Rzeczypospolitej Europejskiej”. Według Mieszkowskiego "Republika Europejska miałaby nie tylko wspólną walutę, ale też wspólna armię, jednolitą politykę zagraniczną, prowadzoną przez ministra spraw zagranicznych, w ogóle wspólny rząd oraz prezydenta”.

Dziennikarz zauważył jednak, że Mieszkowski "rysuje perspektywę likwidacji państwa polskiego". Poseł kontynuował jednak niezrażony: "Jesteśmy dziś częścią UE i bylibyśmy w przyszłości częścią Rzeczypospolitej Europejskiej, tak jak województwo śląskie jest częścią Polski. Ślązacy, dopominający się o uznanie swego języka nie rezygnują z kultury polskiej”. – W tę stronę zmierza Europa, i nie widzę powodów, byśmy się z tego wycofali. To nie eliminuje podmiotowości każdego z nas – ocenił.

Co ciekawe, Mieszkowski stwierdził też, że sierp i młot nie może być traktowany równorzędnie ze swastyką. – Dla wielu ludzi sierp i młot był symbolem ruchów robotniczych – powiedział. Jak dodał, gdyby ktoś przyszedł do niego w koszulce z sierpem i młotem to powiedziałby, że "to pańska sprawa”. – Nie powiem, żeby zszedł pan mi z oczu. Jednak gdyby przyszedł pan z emblematami hitlerowskimi, to nie rozmawiałbym z panem, bo nie będę tego akceptował – podsumował.

za:dorzeczy.pl

***

Jest zamówienie, jest realizacja. Nihil novi sub sole.

kn