Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Niemiecki dziennik straszy 'antysemityzmem' w Polsce

W internetowym wydaniu niemieckiego dziennika "Die Welt" ukazał się artykuł na temat stosunku władz Polski do "antysemickich wybryków" mających miejsce w naszym kraju. Według autora, Philippa Fritza, rząd PiS na tego rodzaju incydenty reaguje "powściągliwie" lub "bagatelizuje je".

"Powodem jest polityka historyczna i tożsamościowa oraz konkurencja ze strony Konfederacji"- pisze dziennikarz, którego kraj sam ma potężny problem z antysemityzmem, co przyznają oficjalnie władze.  

Fritz nawiązuje w swoim artykule do „sądu nad Judaszem”, który miał miejsce w Wielki Piątek w Pruchniku na Podkarpaciu. Według dziennikarza, mimo iż akcję potępił ówczesny szef MSWiA, obecnie europoseł PiS, Joachim Brudziński, to "zdecydowana większość członków narodowo-konserwatywnej partii rządzącej PiS milczała. ta wstrzemięźliwość jest typowa dla partii potężnego przewodniczącego Jarosława Kaczyńskiego, przynajmniej od jej zwycięstwa w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Do tego czasu trudno byłoby jej zarzucić, że nie dba o polsko-żydowskie relacje”- czytamy w "Die Welt". Philipp Fritz, chwaląc politykę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uderza w obecne władze.

 "Obecnie jednak narodowi konserwatyści popadają stale w konflikty z rządem Izraela premiera Benjamina Netanjahu. Przyczyną jest polityka tożsamościowa i historyczna"-pisze niemiecki dziennikarz, podkreślając, że choć oba kraje uważają się za bliskich partnerów, to w polityce wewnętrznej Prawo i Sprawiedliwość "ignoruje antysemickie gafy członków parlamentu lub bagatelizuje zdarzenia o charakterze antysemickim".

Co ciekawe, autor artykułu w niemieckim dzienniku skonsultował się z... dr. Michałem Bilewiczem, kierownikiem Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Naukowiec wielokrotnie atakuje polski rząd lub przypisuje polskiemu narodowi antysemityzm. Zdaniem Bilewicza, w minionych latach przypadki zdarzeń antysemickich w Polsce stały się częstsze. W ocenie wykładowcy, polscy Żydzi mają mniej zaufania do swojego rządu, że obroni ich przed atakami, niż Żydzi w innych krajach.

Zdaniem Bilewicza, wielkopiątkowa tradycja „sądu nad Judaszem” jest „fatalnym sygnałem” pod adresem społeczności żydowskiej w naszym kraju. Jak podkreśla w rozmowie z "Die Welt" naukowiec,  „poczucie braku bezpieczeństwa wzrosło”.

za:www.fronda.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.