Prezydent Bogdan Wenta nie wydał zgody na Marsz Równości w Kielcach. Powód: bezpieczeństwo

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podczas konferencji prasowej powiedział, że nie wyda zgody na przeprowadzenie, zaplanowanego na 13 lipca, pierwszego w historii miasta marszu równości.  Jako powód swojej decyzji podał duże ryzyko wystąpienia konfliktu pomiędzy uczestnikami parady LGBT, a 20 kontrmanifestacji, które również mają odbyć się tego samego dnia. Organizatorzy marszu równości zapowiedzieli, że zaskarżą decyzję prezydenta do sądu.

Prezydent Bogdan Wenta poinformował w środę 3 lipca, podczas konferencji prasowej, o tym, że ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców Kielc odmówił organizacji Marszu Równości. Podkreślił, że decyzję swoją konsultował między innymi z policją i strażą miejską

Marsz Równości w Kielcach organizują działacze liberalnych partii (Koalicji Obywatelskiej, działaczy Lewicy Razem i Komitetu Obrony Demokracji) oraz Prowincja Równości - nieformalna grupa LGBT. Wcześniej kilkanaście organizacji społecznych, religijnych i patriotycznych również zawnioskowało do włodarza Kielc o przeprowadzenie tego samego dnia 20 marszów, w kontrze do Marszu Równości, swoich manifestacji. Wśród organizacji, które zgłosiły zgromadzenia są m.in. Instytut Historyczny, Stowarzyszenie Patriotyczne, Ruch Narodowy, Federacja dla Rzeczpospolitej i Kieleccy Patrioci.
 
Pod petycją przeciwko organizacji Marszu Równości w Kielcach zebrano ponad 6 tysięcy podpisów. „Na każdym z Marszów Równości  dochodzi do skandalicznych scen, czego przykładem są ostatnie wydarzenia z Gdańska, czy Warszawy. Nie życzymy sobie podobnych sytuacji w Kielcach” – napisano w petycji.

Przeciwko marszowi równości były tez wystąpienia samorządowców. Miesiąc temu Piotr Kisiel, radny PiS , posiadając wiedzę o zamiarze organizacji w Kielcach homomarszu, skierował do prezydenta miasta Bogdana Wenty wniosek o nie udzielenie pozwolenia na jego przeprowadzenie „Uważam, że eksponowanie swojej odmienności seksualnej w przestrzeni publicznej jest niedopuszczalne. Widok całujących się mężczyzn na ulicach polskich miast, na ulicach Kielc nie powinien być normą dla naszych dzieci” – napisał radny.

Pierwszy marsz równości w Kielcach to kolejna odsłona prawdziwej ofensywy środowisk LGBT na ulicach polskich miast. W tym roku po raz pierwszy marsz LGBT odbył się w Olsztynie, na 20 lipca planowany jest w Białymstoku.
 
Adam Białous

za:www.pch24.pl