Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Tego chce prezydent Gdańska?

Wizyta delegacji z Niemiec oraz „radosny pochód” - tak władze Gdańska chcą uczcić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Na 1 września w mieście zaplanowano „marsz życia”, który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”. Radny Gdańska Kacper Płażyński zaapelował o więcej szacunku i obchody „w zadumie, ciszy, w modlitwie”. Jednak zdaniem posła mniejszości niemieckiej Ryszarda Galli, to „brak zrozumienia, jakiego rodzaju są to uroczystości i czemu mają służyć”.
/.../

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Majestatyczny Trump vs. tańcująca Dulkiewicz. Tego chce prezydent Gdańska?

Płażyński: „Świętowanie” wybuchu II Wojny Światowej to prowokacja Dulkiewicz. „Brak słów na to, co się dzieje w kontekście polityki historycznej Gdańska”

Nie do wiary! Miasto Gdańsk promuje polsko-niemieckie radosne obchody 1 września! „Zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”

W sobotę 31 sierpnia odbędzie się konferencja o trudnej historii polsko - niemieckiej, ale też o budowaniu relacji między narodami. Tego samego dnia, lecz wieczorem, odbędzie się spotkanie dla władz miasta, środowisk żydowskich i innych zaproszonych gości. W niedzielę 1 września polsko-niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na godz. 15.00 zaplanowano “marsz życia”, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie — głosił w pierwotnej wersji komunikat zamieszczony na stronie gdansk.pl. Po czasie, z informacji zniknął zwrot o „radosnym świętowaniu”.

Kacper Płażyński, radny miasta Gdańsk, we wpisie na Twitterze stwierdził, że po zobaczeniu tego komunikatu go „zatkało”. Na konferencji prasowej dodał, że w kontekście polityki historycznej, to co dzieje się w Gdańsku to prowokacja i brakuje słów, by to skomentować.

Głos w sprawie zabrał poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, który oświadczył, że jest to „nienormalne”.

Dla mnie to jest nienormalne. To brak zrozumienia, jakiego rodzaju są to uroczystości i czemu dokładnie mają służyć
— stwierdził Galla, wspominając przy tym o „antyniemieckiej fobii”, będącej powodem krytykowania całego pomysłu.

Zdanie posła mniejszości niemieckiej, delegacja niemiecka powinna jak najbardziej uczestniczyć w obchodach, chociażby ze względu na poprawność polityczną.

Przypomnijmy, że pomysł władz Gdańska na upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wywołał wiele komentarzy. Wielu internautów wskazywało wprost na kompromitację gdańskiego magistratu.

wkt/natemat.pl
/.../

autor: Zespół wPolityce.pl
za: https://wpolityce.pl
***

/.../  Dyrektor MIIWŚ: Radosne tańce w miejscu, gdzie mordowano i więziono Polaków budzą najgorsze skojarzenia


Radosne tańce nad trumną blisko 6 milionów Polaków, w miejscu gdzie 1 września mordowano i więziono - choćby przy Victoria Schule w Gdańsku, budzą najgorsze skojarzenia— komentuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl dr Karol Nawrocki pomysł gdańskiego magistratu na radosne świętowanie 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie do wiary! Miasto Gdańsk promuje polsko-niemieckie radosne obchody 1 września! „Zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie”

Radosne tańce z okazji 1 września? Szef MON komentuje: Byłem zszokowany. Rządzący Gdańskiem zaprzeczają rzeczom oczywistym

Rocznica wybuchu II Wojny Światowej wymaga refleksji skupionej wokół walki i cierpienia Polaków. Stąd nasz program obchodów, w tym uroczyste widowisko muzyczne 1 września, wypełnione są wspomnieniami o polskich miastach, na które spadły niemieckie bomby, o ofiarach cywilnych i wojskowych - w tym jeńcach wojennych— opowiada o obchodach planowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jego dyrektor.

Poświęcenie, bohaterstwo, czy ujmująca godność w cierpieniu na tle hekatomby II wojny światowej budzi rzeczywiście podziw i wiarę w siłę naszego narodu. Ale nie radość… podkreśla.

Radosne tańce nad trumną blisko 6 milionów Polaków, w miejscu gdzie 1 września mordowano i więziono - choćby przy Victoria Schule w Gdańsku, budzą najgorsze skojarzenia— mówi dr Nawrocki.

Victoria Schule przy ul. Kładki w Gdańsku to budynek dawnej szkoły, w którym we wrześniu 1939 r. Niemcy stworzyli więzienie przejściowe, gdzie bestialsko torturowali i mordowali Polaków.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Wyszkowski: „Decyzja Gdańska o radosnym świętowaniu wybuchu II wojny światowej może wynikać z utraty rozumu”

not. ems
/.../
autor: Zespół wPolityce.pl

za: https://wpolityce.pl


***
Czyli to nie "zwykły wypadek przy pracy", ale coś więcej... wespół-zespół... Gdańszczanie-kogo wybieracie?
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.