Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Antypolską petycję adresowaną do Mike’a Pompeo sygnowało dotychczas 88 spośród 100 senatorów USA

– Myślę, że jest to próba wywarcia nacisku na to, żeby amerykański prezydent także ten wątek podjął – mówi nam prof. Wiesław Wysocki, historyk. – Być może prezydent Donald Trump poruszy tę kwestię podczas swojej wizyty. W przeszłości robił to już sekretarz stanu Mike Pompeo. Zaproponowałbym jednak amerykańskim senatorom, żeby zwrócili się w tej sprawie do Niemiec, a nie do Polski, ofiary wojny.

Nie ten adres

Amerykańscy senatorzy forsują wymierzone w Polskę bezprawne roszczenia organizacji żydowskich.
Problem restytucji mienia żydowskiego w Polsce istnieje i nie zniknie – twierdzą amerykańscy politycy. Domagają się oni od administracji amerykańskiej podjęcia działań wobec Polski w celu rozwiązania sprawy mienia ludności żydowskiej zamordowanej przez Niemców w okresie II wojny światowej.

List skierowany do sekretarza stanu Mike’a Pompeo podpisało 88 spośród 100 senatorów. Jego inicjatorami są demokratka Tammy Baldwin oraz republikanin Marco Rubio.

– Myślę, że jest to próba wywarcia nacisku na to, żeby amerykański prezydent także ten wątek podjął – mówi nam prof. Wiesław Wysocki, historyk. – Być może prezydent Donald Trump poruszy tę kwestię podczas swojej wizyty. W przeszłości robił to już sekretarz stanu Mike Pompeo. Zaproponowałbym jednak amerykańskim senatorom, żeby zwrócili się w tej sprawie do Niemiec, a nie do Polski, ofiary wojny.

Absurdalne jest takie stawianie sprawy, jak robią to Amerykanie – podkreśla politolog Paweł Kubala.

 Próba przejęcia

„Nabraliśmy otuchy, gdy publicznie wezwał Pan w Warszawie w lutym Polskę, by podjęła stosowne kroki dla restytuowania prywatnej własności należącej do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym była odebrana w czasach komunizmu. Odpowiedź premiera Morawieckiego na Pańskie uwagi, w której stwierdził, że Polska ’rozwiązała’ ten problem, głęboko nas zmartwiła. Jak Pan wie, problem nie został rozwiązany ani też nie zostanie usunięty sam z siebie” – stwierdzają w liście senatorowie. „Teraz nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu są jeszcze przy życiu, by wrócić do naszych słów i poprzeć je właściwym działaniem. Zachęcamy Pana, by podjął Pan śmiałe inicjatywy, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe” – zwracają się sygnatariusze listu do Pompeo. Senatorowie odwołują się do podpisanej przez Polskę Deklaracji terezińskiej oraz do amerykańskiej ustawy JUST z zeszłego roku, która przewiduje raportowanie administracji USA na temat regulacji dotyczących restytucji mienia żydowskiego w krajach europejskich.
W tej ustawie mowa jest nie tylko o ustawach reprywatyzacyjnych, ale także o odszkodowaniach za tzw. mienie bezspadkowe, które – bez żadnych podstaw prawnych – miałoby trafić do organizacji żydowskich.

Bez zabezpieczeń

– Jeśli ktoś w Polsce domaga się poszanowania swojego prawa własności, to ma ku temu wszelkie sposobności. Natomiast to, co słyszymy często z ust przedstawicieli społeczności żydowskiej, to jest próba domagania się jakiegoś swoistego haraczu, zadośćuczynienia, bez podania jakiegokolwiek tytułu prawnego – mówi „Naszemu Dziennikowi” dr Tomasz Rzymkowski, poseł i prawnik.
– Ja nie widzę żadnych podstaw prawnych, aby państwo polskie wypłacało odszkodowania z nie wiadomo jakiego tytułu. Rzeczą naturalną jest, w każdym porządku prawnym świata Zachodu, że w sytuacji kiedy nie ma prawowitych spadkobierców, to majątek osoby zmarłej przechodzi na rzecz Skarbu Państwa bądź na rzecz majątku jednostki samorządu – wskazuje poseł.
– Obawy w tym względzie mam cały czas, stąd nasza inicjatywa stworzenia mechanizmów prawnych zabezpieczających Polskę przed nieuprawnionymi czy wręcz bezprawnymi roszczeniami – dodaje parlamentarzysta. – Przy tej sprawie padają słuszne uwagi, czy są jeszcze osoby w USA, które by były uprawnione do domagania się restytucji mienia. Raczej gra idzie o to, żeby odszkodowania za to mienie trafiły do organizacji żydowskich.

Według mnie, jest to nienależne, żeby te organizacje miały przejmować mienie lub odszkodowania za nie po polskich obywatelach – zaznacza Kubala. „Światowa Organizacja Restytucji Żydowskiej (WJRO) z zadowoleniem przyjmuje głośny apel 88 senatorów – pod przewodnictwem senatorów Baldwin i Rubio – o przywrócenie przez Polskę własności ofiarom Holokaustu i ich rodzinom” – skomentował list Gideon Taylor, przewodniczący World Jewish Restitution Organisation (WJRO).

„Czas jest najważniejszy. Przy coraz mniejszej liczbie ocalałych z Holokaustu, Polska musi pilnie zająć się tym historycznym błędem” – dodał.

Spadki są zwracane

Senatorowie zaznaczają, że to reżim nazistowski oraz jego sojusznicy i współpracownicy – a nie Polska – systematycznie konfiskowali żydowską własność. Ale zaraz dodają, że reżim komunistyczny po wojnie znacjonalizował majątki pożydowskie. A w ich ocenie odzyskanie ich po upadku komunizmu jest prawnie niemożliwe.

– Znam dziesiątki przypadków przekazania mienia osobom, które są spadkobiercami tych obywateli polskich, osób narodowości żydowskiej, którzy zginęli wskutek Holokaustu. Ich spadkobiercy, żyjący za granicą, w drugim czy trzecim pokoleniu dostają ten majątek czy też rekompensatę za niego – podkreśla poseł Rzymkowski.

– Powojenna komunistyczna nacjonalizacja nie dotyczyła stricte mienia żydowskiego, lecz miała charakter ogólny. Kluczowe w sprawie restytucji jest to, że Polacy byli ofiarami tej wojny, a nie katami. To Niemcy dokonywali zniszczeń i eksterminacji obywateli polskich i to do nich powinno się zwracać o ewentualne odszkodowania. Niezależnie od powojennych działań komunistów, które też należy ocenić krytycznie – wskazuje Paweł Kubala.

– W takim razie należy kierować wszelkie pretensje do komunistów, a nie do dzisiejszej Rzeczypospolitej. To Moskwa była ośrodkiem, który zarządzał imperium sowieckim, i tam jest miejsce na to, żeby rozstrzygać tego typu sprawy – dodaje prof. Wiesław Wysocki. – Jestem wielkim orędownikiem tego, żeby w końcu przeprowadzić proces reprywatyzacji w Polsce, aby prawowici właściciele odzyskali swe mienie, również ci narodowości żydowskiej.

Dzisiaj mogą występować o to wszyscy, niekoniecznie będący obywatelami polskimi, jeżeli mają tylko tytuł prawny – podkreśla Tomasz Rzymkowski.Senat Stanów Zjednoczonych, Waszyngton, DC 20510
5 sierpnia 2019 r.
Szanowny Michael R. Pompeo Sekretarz Stanu Departament Stanu Stanów Zjednoczonych 2201 C Street NW Washington, DC 20011

Drogi Panie Sekretarzu,

Stany Zjednoczone i Polska pozostają w mocnych relacjach sięgających Amerykańskiej Wojny o Niepodległość, które trwają po dziś dzień dzięki naszemu partnerstwu w NATO. Nasz sojusz jest nie tylko oparty na wspólnych interesach, lecz także na głębokim pokrewieństwie pomiędzy naszymi narodami, które dążą do wspólnych ideałów. Jednym z takich ideałów jest respektowanie praw prywatnej własności, które są fundamentalne dla powodzenia demokracji.

Właśnie dlatego nabraliśmy otuchy, gdy publicznie wezwał Pan w Warszawie w lutym Polskę, by podjęła stosowne kroki dla restytuowania prywatnej własności należącej do ofiar Holokaustu, ich rodzin i innych, którym była odebrana w czasach komunizmu. Odpowiedź premiera Morawieckiego na Pańskie uwagi, w której stwierdził, że Polska „rozwiązała” ten problem, głęboko nas zmartwiła.

Jak Pan wie, problem nie został rozwiązany ani też nie zostanie usunięty. Teraz nadszedł czas, gdy ostatni ocaleni z Holokaustu są jeszcze przy życiu, by wrócić do naszych słów i poprzeć je właściwym działaniem. Zachęcamy Pana, by podjął Pan śmiałe inicjatywy, które pomogą Polsce rozwiązać ten problem tak szybko, jak to możliwe. Polska bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, a jej żydowska populacja została przeznaczona przez nazistów do eksterminacji. Według United States Holocaust Memorial Museum około 3 milionów Żydów – 90 proc. przedwojennej populacji żydowskiej – zostało zamordowanych przez nazistów.

Około 1,9 miliona nieżydowskich polskich obywateli zostało także zamordowanych przez nazistów. To był rząd nazistowski oraz jego sojusznicy i kolaboranci – nie Polska – którzy systematycznie konfiskowali żydowską własność w czasie II wojny światowej. Po wojnie komunistyczny reżim w Polsce znacjonalizował własność należącą do Żydów i nie-Żydów.

W kilka dekad po upadku żelaznej kurtyny ocaleni z Holokaustu Żydzi polskiego pochodzenia wraz z ich rodzinami oraz inni uważają, że jest prawie niemożliwe, aby odzyskać lub otrzymać rekompensatę za mienie, które zostało znacjonalizowane przez polski rząd komunistyczny. Faktycznie, Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie zatwierdził kompleksowego prawa o restytucji lub rekompensacie za mienie prywatne, mimo że poparła Deklarację terezińską w sprawie mienia okresu Holokaustu i związanych z tym zagadnień (Teresin Declaration on Holocaust Era Assets) z roku 2009 wraz ze Stanami Zjednoczonymi i z 45 innymi państwami.

Wśród wielu innych rzeczy zachęca ona państwa, aby przeprowadziły legislację, która ułatwia restytucję „w sposób uczciwy, kompleksowy i niedyskryminujący”. 74 lata od zakończenia II wojny światowej ocaleni z Holokaustu są coraz starsi i nie mogą już dłużej czekać na sprawiedliwość.

 Dlatego właśnie 59 amerykańskich senatorów napisało do premiera Polski w marcu 2018 r., wzywając do przyjęcia prawa, które spełniałoby standardy Deklaracji terezińskiej, tworząc warunki dla procesu roszczeniowego, który byłby przeprowadzony „w sposób uczciwy, kompleksowy i niedyskryminujący”.

Dlatego też Kongres w maju 2018 r. jednogłośnie przegłosował Ustawę o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holokaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat (Justice for Uncompensated Survivors Today Act – JUST). Ma ona celu wyegzekwowanie, by kraje odpowiedzialnie spełniły obietnice wobec ocalonych z Holokaustu. Podczas gdy działania te były ważnymi monitami, aby Amerykanie o tej sprawie nie zapomnieli, Polska jeszcze nie spełniła swoich obietnic wobec ocalonych z Holokaustu i innych, których własność została skonfiskowana, a czas ucieka.

Będąc zagorzałymi zwolennikami relacji amerykańsko-polskich, piszemy do Pana, aby działał Pan śmiało i w trybie pilnym, by pomóc Polsce rozwiązać tę sprawę kompleksowo i mając na uwadze wzmocnienia bilateralnych relacji między naszymi krajami.

Z poważaniem [Podpisy] tłum. Piotr Jaroszyński

Zenon Baranowski Nasz Dziennik

Artykuł opublikowany na stronie: https://naszdziennik.pl/polska-kraj/211655,nie-ten-adres.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.