Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Lublin: szkoła samowolnie zmniejszyła liczbę lekcji religii. Kuratorium zapowiada kontrolę

Dyrekcja szkoły podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie zdecydowała o zmniejszeniu liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Przepisy mówią jednak wprost, że każdy uczeń uczęszczający na religię, w planie lekcji powinien mieć dwie godziny tego przedmiotu. Przeciwko działaniom dyrekcji protestuje lubelska kuria, a kuratorium oświaty zapowiada szczegółową kontrolę.

Przepisy obowiązujące wszystkie szkoły działające na terenie kraju przewidują, że lekcje religii są przedmiotem fakultatywnym. Jednak dzieci, które uczęszczają na religię, w każdym tygodniu powinny uczestniczyć w dwóch lekcjach tego przedmiotu. Rozporządzenia tego jednak nie chce przestrzegać jedna z lubelskich szkół podstawowych, w której dyrekcja zdecydowała o okrojeniu programu nauczania religii dla dzieci uczących się w tej placówce.

Szkoła, która podjęła tę decyzję to placówka prywatna, jednak obowiązują ją te same przepisy co szkoły publiczne. Jednocześnie właściciel szkoły twierdzi, że przestrzega prawa dotyczącego liczby lekcji religii.

– My swoje ustawowe obowiązki dotyczące liczby godzin spełniamy. Jestem za tym, żeby jak najwięcej czasu poświęcać edukacji matematycznej oraz innym przedmiotom niezbędnym, by dzieci mogły iść w świat i sobie w nim radzić. Obecnie zmagamy się z poważnym problemem przeciążenia uczniów nauką, dlatego nie widzę potrzeby, by dokładać im coś więcej poza obowiązkowe minimum – mówi Jacek Bury, właściciel szkoły, a zarazem radny reprezentujący Koalicję Obywatelską.

Decyzja dyrekcji placówki spotkała się ze sprzeciwem lubelskiej kurii, która od lipca prowadzi korespondencję w tej sprawie. – Gdyby organ założycielski prowadził placówkę poza polskim systemem oświatowym, to nie interesowałoby nas, czy są tam lekcje religii, w jakim wymiarze godzin. Uczniowie otrzymują jednak świadectwa, które są dokumentami państwowymi. Pracują tam katecheci z misją kanoniczną otrzymaną od biskupa. Szkoła, mimo iż jest niepubliczna, w naszej ocenie musi przestrzegać rozporządzenia – komentuje sprawę ks. dr Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

Ograniczenie dostępu do lekcji religii dla uczniów szkoły podstawowej im. Bolesława Chrobrego zainteresowało także miejscowe kuratorium oświaty. Jolanta Misiak, rzecznik organu zapowiedziała, że w szkole wkrótce zostanie przeprowadzona stosowna kontrola. – Szkołę niepubliczną obowiązują takie przepisy jak szkoły publiczne. (…) Nie można w sposób dowolny zmniejszać liczby zajęć – tłumaczy Jolanta Misiak.

Warto dodać, że liczba lekcji religii w szkołach może zostać zmniejszona jedynie w uzasadnionych przypadkach. Decyzję o ewentualnym okrojeniu planu zajęć z religii w każdym wypadku może podjąć tylko i wyłącznie biskup diecezji, na której terenie znajduje się placówka.

za:www.pch24.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.