Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komisja ds. pedofilii publikuje raport. Dziennikarz wytyka "manipulację" ekspertowi "Wyborczej"

Wczoraj Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała pierwszy raport ze swojej działalności. Stał się on przedmiotem rozmowy z prof. Stanisławem Obirkiem, która ukazała się na stronie serwisu wyborcza.pl. Zajmujący się tematyką kościelną, w tym problemem pedofilii, dziennikarz Dawid Gospodarek wytknął jednak ekspertowi redakcji z Czerskiej "manipulację".

Wczoraj na stronach Państwowej Komisji ds. Pedofilii ukazał się pierwszy, obszerny raport z działalności tej instytucji. W liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się m.in. rezultaty badań akt spraw sądowych oraz rekomendacje skierowane do organów państwa.

- Gdyby spróbować stworzyć profil pokrzywdzonego dziecka, to w przeważającej większości przypadków są to dziewczynki, które w chwili popełnienia przestępstwa były w wieku od 13 do 15 lat. Zamieszkiwały małe miasta do 50 tys. mieszkańców albo tereny wiejskie - mówiła dzisiaj, podczas konferencji prasowej, wiceprzewodnicząca Komisji, Hanna Elżanowska.

Jak wskazała, w okresie popełnienia czynu dzieci w blisko 80 proc. przypadków pozostawały w swoich rodzinach biologicznych. Sytuacja finansowa tych rodzin w połowie przypadków określana była jako przeciętna. Sytuację trudną lub bardzo trudną stwierdzono jedynie w 16 proc. analizowanych spraw.

W połowie przypadków nikt nie zauważył objawów seksualnego wykorzystania dziecka.

- Dziecko samo zgłaszało, że dzieje mu się jakaś krzywda, dopiero w dalszej kolejności zwracali na to uwagę rodzice - poinformowała wiceprzewodnicząca komisji. Jak mówiła, najczęstszymi konsekwencjami wykorzystania seksualnego dziecka był lęk, poczucie winy oraz depresja. Oprócz tego dzieci cierpiały na zaburzenia snu i odżywania, wagarowały oraz uciekały z domu.

- Dziecko doświadczało nie tylko traumy związanej z kontaktem seksualnym, ale również traumy związanej z kontaktem z organami procesowymi - podkreśliła Elżanowska.

Dziennikarz zarzuca manipulację

Raport Komisji na stronach portalu wyborcza.pl skomentował prof. Stanisław Obirek, teolog i antropolog kultury, który często komentuje dla redakcji sprawy dotyczące Kościoła.

- To raport komisji powołanej przez rząd przyjazny Kościołowi. Do tego szef komisji prof. Błażej Kmieciak to praktykujący katolik, więc tutaj również trudno go podejrzewać o antyklerykalne nastawienie. Mamy więc do czynienia z bardzo wiarygodnym źródłem, według którego blisko 30 proc. pedofilów to osoby duchowne- czytamy w zamieszczonej w lidzie wypowiedzi prof. Obirka.

Na wypowiedź tę zareagował Dawid Gospodarek, dziennikarz zajmujący się sprawami kościelnymi, w tym problemem pedofili w Kościele. Jego zdaniem, słowa te są manipulacją.

Na potwierdzenie dodał wykres ze strony 95 raportu, w którym pokazane zostało, jakie funkcje społeczne pełnili sprawcy w sprawach o przestępstwa dotyczące pedofilii, w których prokuratorski akt oskarżenia złożono po 13 lipca 2017 r. oraz które swój sądowy finał miały przed końcem 2020 r. Wynika z niego, że osobami duchownymi było tylko 2 sprawców przy próbie wynoszącej 265.

Skąd zatem 30 proc., które pojawiło w rozmowie "Wyborczej" z Obirkiem?

To odsetek prowadzonych przez Komisję, w których jako sprawca wykorzystywania seksualnego dziecka poniżej 15. roku życia została wskazana osoba duchowna.

"W tej kategorii spraw Komisja przekazała do prokuratury 55 zgłoszeń, w tym 36 dotyczących niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 240 § 1 k.k." - czytamy w raporcie.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.