Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Uwaga, sekty

Wakacje to czas wzmożonej aktywności różnego rodzaju sekt i ruchów religijnych. Z pozoru niewinne znajomości i fascynacje często prowadzą do zniewolenia, a osoby uwikłane i ich rodziny muszą prosić o pomoc specjalistów z ośrodków pomocy dla ofiar sekt. Z prowadzonych przez Watykan badań wynika, że grupę najbardziej wrażliwą i narażoną na działanie sekt stanowi młodzież, a zwłaszcza osoby niemające oparcia wśród najbliższych i bezrobotne. Zdarza się jednak, że nowe ruchy religijne wabią w swoje szeregi ludzi zamożnych, aby czerpać korzyści z ich pozycji społecznej i majątku.

Mechanizm działania sekt w większości wypadków jest taki sam. Przywódca (guru) sprawuje autorytarne rządy nad członkami i traktuje ich jedynie jako narzędzia służące do osiągnięcia obranych przez siebie celów. Takie działania często wiążą się z psychomanipulacją i prowadzą do zniewolenia oraz zerwania wszelkich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Z informacji opublikowanych przez Dominikański Ośrodek Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach wynika, że bardzo często powstają one przez oddzielenie się pewnej grupy wyznawców od macierzystej organizacji religijnej – często od Kościoła. Zdarza się nawet, że dane grupy działają w ramach Kościoła, a z czasem odchodzą same lub zostają usunięte. W wielu wypadkach powstanie sekt wiązało się z rozłamami we wspólnotach wyznaniowych lub z dążeniem do ustanowienia nowych zasad religijno-moralnych. Z tego względu stanowią one dla Kościoła poważne zagrożenie, a katolicy powinni wiedzieć, jak radzić sobie w kontaktach z ich przedstawicielami i w jaki sposób pomagać osobom już uwikłanym.

Specjaliści podkreślają, że w początkowej fazie uzależnienia od danej grupy ważne jest podjęcie przez rodzinę i przyjaciół zdecydowanych działań i jak najszybszy kontakt z kompetentnymi osobami zajmującymi się problematyką sekt i nowych ruchów. W miarę możliwości należy zebrać jak najwięcej informacji o grupie, do której należy adept, ustalić nazwisko założyciela, poznać jej historię i zasady działania. Pomocne może się okazać dyskretne dokumentowanie niepokojących objawów w zachowaniu adepta oraz ustalenie terminów i miejsc spotkań grupy. Wiele sekt żąda od swoich członków dużych kwot lub dóbr materialnych, dlatego należy jak najszybciej zabezpieczyć rodzinne konto i majątek. Psychologowie zwracają natomiast uwagę, że mimo wszystko istotne jest podtrzymywanie więzi i kontaktu z adeptem, przy jednoczesnym trwaniu przy swoich poglądach i odporności na indoktrynację.

Więcej informacji na temat pomocy ofiarom sekt można znaleźć na stronie www.badzwolny.eu

za:http://niezalezna.pl/31692-uwaga-sekty (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.