Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Paulina Gajkowska - Kroes sprawdzi kryteria Dworaka?

Komisja Europejska zyskała właśnie narzędzie, aby sprawdzić, czy państwa członkowskie przyznają mediom koncesje na nadawanie na podstawie obiektywnych, przejrzystych, niedyskryminujących i proporcjonalnych kryteriów.
Postulat, aby skandalem z dyskryminacją Telewizji Trwam zainteresowała się Komisja Europejska, trafił do komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. Parlament Europejski głosował wczoraj nad sprawozdaniem, które obliguje państwa członkowskie UE do przestrzegania zasady wolności mediów. Za przyjęciem raportu opowiedziało się 539 deputowanych, 70 zagłosowało przeciw, a 78 wstrzymało się od głosu. Tym samym każdy z krajów unijnych jest teraz wezwany do „szanowania, gwarantowania, ochrony i promowania podstawowego prawa do wolności wypowiedzi i informacji, jak również wolności i pluralizmu mediów”.

W trakcie debaty poprzedzającej głosowanie niepokój posłów wywołał temat problemów piętrzonych przed Telewizją Trwam w polskiej przestrzeni medialnej. Europoseł prof. Mirosław Piotrowski zaapelował wprost, aby Komisja Europejska zajęła się ograniczaniem wolności mediów katolickich w naszym kraju.

Dotyczy także katolików


Sprawozdanie przedstawiała w poniedziałek wieczorem eurodeputowana Renate Weber z Rumunii. Profesor Piotrowski jednoznacznie postawił sprawę łamania swobód obywatelskich w Polsce w postaci dyskryminacji Telewizji Trwam. Posiedzenie miało charakter zamknięty, tzn. możliwość zadawania pytań była jedynie poprzez procedurę „catch the eye”, czyli z sali plenarnej, a nie drogą standardową, gdy każda frakcja przedstawia swoje stanowisko. Czas takich wystąpień również jest ograniczony do 5-minutowych wypowiedzi maksymalnie pięciu osób z całego Parlamentu. Uznanie czyjegoś głosu zależy w takim wypadku od przewodniczącego obradom. Obecni na debacie przedstawiciele Komisji powinni odnieść się do zadanych pytań.

– Unia Europejska zajmuje się szeroko pojętą wolnością mediów w krajach członkowskich, więc nie można nie poruszyć podczas takiej debaty sprawy łamania wolności mediów i swobód obywatelskich, do jakiego dochodzi w jednym z krajów członkowskich. Katolicy poprzez dyskryminację Telewizji Trwam mają ograniczany dostęp do mediów – podkreślał jeszcze przed debatą w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” prof. Piotrowski. Jak dodał, jego głównym celem jest zaapelowanie do Komisji Europejskiej oraz do Parlamentu Europejskiego, aby zajęły się casusem blokady Telewizji Trwam w Polsce. – Każde wystąpienie na forum międzynarodowym, każdy taki głos może stać się punktem odbicia do dalszych działań i kroków w tej konkretnej sprawie – ocenia poseł do PE.

Wspomagać, nie kneblować


Sprawozdanie referowane przez Renate Weber odnosi się m.in. do Karty Praw Podstawowych, gdzie w art. 11 ust. 2 znajduje się zapis o tym, że „szanuje się wolność i pluralizm mediów”. Przyjęcie raportu oznacza wezwanie każdego z krajów członkowskich do „powstrzymania się od stwarzania zagrożeń dla wolności mediów oraz do rozwijania lub wspierania mechanizmów ograniczających te zagrożenia, takie jak próby nadmiernego i politycznego ingerowania lub wywierania presji oraz narzucania mediom stronniczej kontroli i cenzury czy też bezprawnego ograniczania wolności i niezależności środków masowego przekazu w służbie interesów prywatnych lub politycznych”. W sprawozdaniu znajdujemy również zapis, że korzystanie z prawa do wolności wypowiedzi bez jakiejkolwiek dyskryminacji odbywa się w oparciu o równość i równe traktowanie. W raporcie przypomina się ponadto, że Unia Europejska posiada kompetencje do przedsięwzięcia środków legislacyjnych mających na celu ochronę i promowanie wolności wypowiedzi i pluralizmu mediów w odniesieniu do dostępu obywateli do informacji dotyczących ważnych wydarzeń lub relacji.

W debacie nad dokumentem udział wzięła m.in. komisarz do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes. To właśnie do niej zwrócił się ze swoim pytaniem prof. Mirosław Piotrowski na forum Parlamentu Europejskiego. – W sprawozdaniu określającym wolność mediów w UE w pkt. 31 Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską „do sprawdzenia, czy państwa członkowskie przyznają licencje na nadawanie na podstawie obiektywnych, przejrzystych, niedyskryminujących i proporcjonalnych kryteriów”. Sądzę, że w pierwszym rzędzie Komisja Europejska powinna zająć się dyskryminacyjnymi praktykami ograniczającymi wolność mediów katolickich w Polsce. Chodzi tu o zablokowanie nadawania na cyfrowym multipleksie Telewizji Trwam. W tej sprawie pisałem już z innymi europosłami do pani komisarz Neelie Kroes. Bardzo dziękuję pani komisarz za odpowiedź i wsparcie, ale minęło półtora roku i nie ma realnych efektów – zauważył prof. Mirosław Piotrowski. – Liczymy na panią komisarz. W ubiegłym roku odbyło się specjalne wysłuchanie publiczne w Parlamencie Europejskim dotyczące dyskryminacyjnych praktyk wobec katolickich mediów w Polsce. Obywatele polscy, a zarazem Unii Europejskiej, w obronie katolickiej Telewizji Trwam zebrali 2,5 mln podpisów. Jeśli mamy poważnie traktować zapisy przyjmowanej rezolucji, to zarówno PE, jak i KE w pierwszym rzędzie powinna zająć się tą sprawą – apelował w Strasburgu europoseł.

W odpowiedzi na to pytanie komisarz stwierdziła, że aby móc podjąć konkretne działania, Komisja Europejska potrzebuje narzędzi. Jednym z nich, jak zapewniła, jest przyjęcie przez Parlament sprawozdania dotyczącego standardów wolności mediów w krajach członkowskich UE.


Paulina Gajkowska



za:www.naszdziennik.pl (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.