Nadawcy staną przed komisją?

W sprawie postawienia członków KRRiT przed Trybunałem Stanu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozważa wezwanie na świadków szefów firm, które ubiegały się o koncesje na MUX-1. Wczoraj zeznawała była szefowa departamentu koncesyjnego KRRiT.(Agnieszka Ogrodowczyk -kn ) Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesłuchała wczoraj Agnieszkę Ogrodowczyk, byłą dyrektor Departamentu Koncesyjnego, a obecnie szefową Departamentu Strategii Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ogrodowczyk koordynowała proces weryfikacji wniosków koncesyjnych nadesłanych przez nadawców na pierwszy konkurs o przyznanie miejsc na MUX-1 w 2011 roku. Zeznawała przed komisją w charakterze świadka w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka oraz członków Krajowej Rady: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego, w związku z naruszeniem Konstytucji i ustaw podczas postępowania koncesyjnego dotyczącego MUX-1. Przesłuchanie trwało półtorej godziny. Treść zadawanych pytań i składanych wyjaśnień objęta jest tajemnicą. Dzisiaj komisja przesłucha dwóch kolejnych świadków: Stanisława Celmera, dyrektora Departamentu Reklamy KRRiT, oraz Małgorzatę Szelachowską, dyrektor Biura KRRiT.

Komisja zdążyła dotąd przesłuchać czterech członków Krajowej Rady objętych wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu oraz czterech świadków, w tym trzech reprezentujących Fundację Lux Veritatis – o. dr. Tadeusza Rydzyka, dyrektora finansowego Lidię Kochanowicz oraz jedną z pracownic Fundacji. Ogrodowczyk jest pierwszym świadkiem z grona pracowników KRRiT.

Należy przypomnieć, że była szefowa Departamentu Koncesyjnego KRRiT była kluczową postacią śledztwa wszczętego przez prokuraturę na wniosek Fundacji Lux Veritatis w związku z podejrzeniem nadużycia uprawnień i łapownictwa biernego. Prokuratura umorzyła to postępowanie. Postanowienie w tej sprawie jest nieprawomocne. Fundacja odwołała się do sądu, podnosząc, że prokurator nie skonfrontował zeznań świadków z materiałami z postępowania koncesyjnego i nie ocenił wiarygodności zeznań. Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Andrzej Duda (PiS) odmówił odpowiedzi, czy kwestie podnoszone w śledztwie były przedmiotem zainteresowania komisji w toku przesłuchania świadka.

– Mogę powiedzieć tyle, że znam tę sprawę, pisały o niej media. Jako komisja nie mamy dostępu do treści zeznań składanych w śledztwie – zaznaczył.

Komisja ma jeszcze przesłuchać co najmniej kilkunastu świadków. – Lista nie jest zamknięta. W każdej chwili komisja może zdecydować o wezwaniu dodatkowych świadków lub ponownym wezwaniu świadka – wyjaśnił wiceprzewodniczący Duda.

Z naszych informacji wynika, że komisja rozważa wezwanie w charakterze świadków przedstawicieli firm, które ubiegały się o koncesje na MUX-1 w pierwszym konkursie.

– Świadkowie nie uchylają się od stawiennictwa na komisji. Pracujemy bardzo intensywnie, posiedzenia odbywają się systematycznie i zgodnie z harmonogramem – zapewnił wiceprzewodniczący Duda.

Małgorzata Goss

za:www.naszdziennik.pl (pkn)