Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Piotr Szubarczyk - Gorzka sława

Przed 67 laty umarł we Włoszech mjr Henryk Sucharski – dowódca obrony Westerplatte. W ostatnich latach jacyś ludzie chcą odebrać Panu Majorowi żołnierską sławę. Ośmieszają go, wynoszą walory jego zastępcy Franciszka Dąbrowskiego. Kapitan Dąbrowski po wojnie służył w wojsku „ludowym”, zasłużył na pochwały władzy w trakcie przygotowań do sfałszowanych w roku 1947 „wyborów”. Powojenne insynuacje Dąbrowskiego pod adresem nieżyjącego dowódcy świadczą o niezrozumieniu istoty honoru oficerskiego. Podjęli te insynuacje ludzie, którzy chcą „odheroizowania” naszej historii. Plugawy film Pawła Chochlewa „Tajemnica Westerplatte” pokazywany był w Nowym Jorku już kilka dni po polskiej premierze! Boleśnie rani mjr. Sucharskiego i jego żołnierzy. Taką dziś mamy „polską kinematografię”!

Major Henryk Sucharski urodził się w Gręboszowie (Tarnowskie). Od 7 II 1919 r. w Wojsku Polskim, walczył z bolszewikami. Za odwagę w bitwie pod Połonicą-Bogdanówką (30 VIII 1920 r.) odznaczony Virtuti Militari.

Od 1921 r. oficer zawodowy, przeszedł liczne szkoły wojskowe i kursy, posiadał wysokie kompetencje. To dlatego 3 grudnia 1938 r. został komendantem najtrudniejszej placówki – Westerplatte. Znany z żelaznych zasad i dbałości o morale żołnierzy. Powiększał załogę, myląc Niemców. Poprawił warunki obrony, udoskonalił łączność. Od początku do końca walki dowodził obroną. Potem były oflagi Stablack, Reisenburg, Hohenstein, Arnswalde, Grossborn.

Po wojnie chciał walczyć o wolną Polskę. Przyjęty do służby w 2. Korpusie Polskim. Zmarł 30 sierpnia 1946 r. w wojskowym szpitalu brytyjskim w Neapolu. Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima. 21 sierpnia 1971 r. szczątki ekshumowano, urnę przewieziono do Gdańska, 1 września 1971 r. została złożona na Westerplatte. Brońmy honoru dowódcy „polskich Termopili”!

za: http://www.naszdziennik.pl/wp/52438,gorzka-slawa.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.