Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Anna Ambroziak - CZARNY PIĄTEK

Sejm głosami posłów PO, PSL i lewicy zablokował prace nad obywatelskim projektem noweli uszczelniającej ochronę ludzkiego życia. Koalicja Platformy Obywatelskiej, SLD, Ruchu Palikota i części PSL odrzuciła obywatelski projekt nowelizacji ustawy O planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadzający zakaz aborcji eugenicznej. Zabrakło 52 głosów. Marszalek Ewa Kopacz zabroniła wnioskodawcom używania w czasie debaty określenia „zabijanie dzieci”.
Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Pro – Prawo do życia. Zebrano pod nim 450 tys. podpisów. Wczoraj posłowie głosowali nad wnioskiem o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu, zgłoszonym przez klub Platformy. Poparło go 233 posłów, 182 było przeciwko, 6 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem projektu podnieśli rękę wszyscy obecni na sali posłowie: Ruchu Palikota (34), SLD (22) i zdecydowana większość posłów Platformy (169). Wśród nich znalazł się m.in. Paweł Suski i Andrzej Halicki, którzy zaledwie dwa dni temu apelowali – w imię humanitaryzmu – by Parlament Europejski i Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podjęły oficjalne kroki w celu zatrzymania „masowego zabijania psów w Rumunii”. Tylko 12 polityków PO poparło projekt, postulując podjęcie nad nim prac, m.in. minister sprawiedliwości Marek Biernacki. To zdecydowanie mniej niż podczas głosowania nad identycznym projektem Solidarnej Polski, wtedy poparło go aż 40 polityków Platformy.

Wczoraj za projektem wzmacniającym ochronę życia opowiedziało się też pięciu posłów niezależnych: Jarosław Gowin, Jacek Żalek i John Godson, a także dwóch byłych posłów PiS: Przemysław Wipler i Jarosław Jagiełło. Od głosu wstrzymało się pięciu posłów Platformy, w tym m.in. wicepremier Jacek Rostowski. Nie popisali się ludowcy, czterech z nich (Jan Bury, Stanisław Żelichowski, Marek Gos i Józef Racki) nie poparło noweli.
Przeciwko odrzuceniu inicjatywy obywatelskiej głosowali wszyscy obecni na sali członkowie klubu PiS (130) i Solidarnej Polski (14) oraz 21 ludowców. Na sali zabrakło siedmiu posłów PiS i trzech SP oraz aż 17 z PO. – To bardzo smutny dzień dla polskiego parlamentu. Zwyciężyła cywilizacja śmierci. My byliśmy za życiem, za tym, żeby osoby niepełnosprawne miały prawo do narodzin. Niestety, nieformalna koalicja PO, SLD i Ruchu Palikota niemal zgodnie ten projekt odrzuciła. Debata ta zapisze się czarnymi literami w historii polskiego parlamentaryzmu – komentuje Jan Dziedziczak (PiS).

Egzamin z przyzwoitości

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Tadeusz Woźniak (SP) apelował do sumień. – Za chwilę będziemy zdawać egzamin z naszego człowieczeństwa – mówił. Ale politycy Platformy Obywatelskiej, SLD i Ruchu Palikota, prześcigając się w demagogicznych wystąpieniach, wykazali silne zaimpregnowanie na argumenty i odwołania do wrażliwości.
Nad sejmową salą unosił się mit kompromisu aborcyjnego. Wanda Nowicka nazwała projekt jednym z najbardziej represyjnych, jakie można sobie wyobrazić. Występy wicemarszałek Sejmu – uznanej przez sąd za osobę, o której można mówić, że jest na liście płac przemysłu aborcyjnego – uruchomiły spiralę chamskich wypowiedzi posłów Ruchu Palikota. – Może pani rodzić dzieci upośledzone, jeśli ma pani życzenie – w ten sposób do matki dziecka z zespołem Downa Kai Godek zwrócił się rozjuszony Armand Ryfiński. Marszałek Ewa Kopacz nie zareagowała.

Przedstawiciel wnioskodawców przekonywał, że projektowi przyświeca idea ochrony życia wszystkich dzieci i sprzeciw wobec zabijania niepełnosprawnych. Wypowiedzi Godek cały czas próbowała przekrzykiwać lewa strona sali: „Pani kłamie, to bezczelność!”. Co tak bardzo wzburzyło posłów? Emocje rosły po tym, jak Godek nazywała aborcję zabijaniem dzieci, przytaczając relacje położnych.
Wynikało z nich, że abortowane, żywe dzieci odkłada się do metalowej miski lub na chustę chirurgiczną, gdzie powoli w męczarniach umierają. – Na jednym wydechu mówi się o godności kobiet i dzieci, i zaraz potem mówi się o tym, że powinno być prawo do zabijania dzieci. Kiedy mówię o zabijaniu dzieci, próbuje mi się kneblować usta i narzuca mi się cenzurę. To jest ta wolność i tolerancja dla dzieci niepełnosprawnych, którą mają państwo po lewej stronie sali – powiedziała Godek, komentując i okrzyki z sali, i zachowania marszałek Sejmu, która co jakiś czas upominała, by nie używać sformułowania „zabijanie dzieci nienarodzonych”.

Prawda o aborcji boli


Wypowiedzi Godek uwierały też bardzo ministra zdrowia. Bartosz Arłukowicz nie potrafił odpowiedzieć na pytanie o statystykę chorób, które są przesłanką do legalnej aborcji eugenicznej. Potrafił jedynie oburzać się na słowa, jakie padły na temat metod zabijania dzieci w szpitalach. – Jeśli tak jest, to każdy z tych przypadków powinien być zgłoszony do prokuratury. Jeśli ma pani świadomość o tym, że tak jest i nie zawiadamia pani prokuratury, popełnia pani rzecz naprawdę niezrozumiałą – stwierdził.
– W chwili obecnej mordowanie dzieci jest legalne. Muszą tylko być małe i chore. Tego nie da się zgłosić do prokuratury, bo to się dzieje legalnie. Dzieci z aborcji rodzą się żywe i potem umierają poza organizmem matki. W szpitalach nazywa się to fachowo procedurą odstąpienia od reanimacji – odpowiedziała mu Kaja Godek. – Moje słowa były kilkakrotnie cenzurowane przez panią marszałek. Mówienie prawdy o aborcji powoduje wstrząs. I ten wstrząs miał dziś miejsce w Sejmie. Szkoda, że posłowie stwierdzili, że nie interesuje ich to, co z chorymi dziećmi się dzieje, i zagłosowali za odrzuceniem projektu – powiedziała w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Godek, zaznaczając, że obrońcy życia nie poprzestaną tylko na organizowaniu kampanii pro-life.
Na temat wczorajszego głosowania wypowiedział się też szef rządu. W ocenie Donalda Tuska, nie ulega wątpliwości, że ustawa antyaborcyjna powinna służyć ochronie życia i zezwalać na aborcję tylko w wypadkach „szczególnych”. Premier powiedział, że rozmawiał kilka razy z ministrem zdrowia w sprawie stworzenia przepisów, które – jak się wyraził – „dałyby pewność, że aborcja w Polsce nie jest nadużywana”.



Dawno w Sejmie nie było tak dobrego wystąpienia jak Kai Godek podczas wczorajszego głosowania nad obywatelskim projektem ustawy zakazującej dokonywania aborcji z powodów eugenicznych. Isłusznie zostało przez posłów nagrodzone owacją na stojąco. Godek, reprezentująca inicjatywę obywatelską „Stop aborcji”, mówiła do posłów prosto i zrozumiale o zabijaniu dzieci poczętych tylko dlatego, że podejrzewa się, iż mogą być dotknięte poważną chorobą genetyczną. Nie posługiwała się eufemizmami, tylko nazywała rzeczy po imieniu. I to bardzo oburzało posłów z lewej strony sali, którzy najpierw z dezaprobatą buczeli, a w pewnym momencie zaczęli wręcz krzyczeć: „Proszę nie używać tego sformułowania!”. I w geście protestu Ruch Palikota opuścił na kilka minut salę obrad. Żeby ich uszy nie były narażone na taki dyskomfort. Cóż, prawda bywa czasami bardzo bolesna.
„Poruszona” była też marszałek Sejmu Ewa Kopacz, ale nie tym, że co roku zabija się setki dzieci w majestacie prawa. Nie podobał się jej ton wypowiedzi przedstawicielki inicjatywy ustawodawczej, dlatego dwa razy przywoływała do porządku Kaję Godek, żeby nie mówiła o zabijaniu dzieci.
– Mi nie wolno używać sformułowania „zabijanie nienarodzonych dzieci”. Rozumiem, że jest cenzura w Sejmie – odpowiedziała Godek. I trudno się z nią nie zgodzić. W izbie nieraz padały kompromitujące wypowiedzi, pełne agresji – choćby wczoraj z ust posła Ruchu Palikota Armanda Ryfińskiego czy Marka Balta z SLD – i jakoś Ewa Kopacz nie widziała powodów do interwencji. Poza tym, że informowała o upływającym limicie czasu na wypowiedź.

Do poziomu posłów dostroił się też minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, prywatnie lekarz pediatra, który zastosował w praktyce metodę odwracania kota ogonem. Bo walkę o życie dzieci zabijanych z powodów eugenicznych uznał za atak na lekarzy walczących o życie kilkusetgramowych wcześniaków i obrażanie ich rodziców.

Apele Kai Godek niestety okazały się daremne, bo przeważyło stanowisko Platformy Obywatelskiej. Premier Donald Tusk nie musiał już występować w Sejmie, „łamać kręgosłupów” posłom swojej partii, którzy wiedzieli, jak głosować, żeby nie rozsierdzić szefa.

Lekcja z ubiegłego roku została przez nich zapamiętana i odrobiona.



Sejm za eugeniczną aborcją

Wyniki głosowania posłów za wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy zakazującej zabijania poczętych dzieci w przypadku podejrzenia wystąpienia ciężkiej choroby genetycznej


Platforma Obywatelska (203)
Głosowało – 186
Za – 169
Achinger Elżbieta
Arkit Tadeusz
Arłukowicz Bartosz
Augustyn Urszula
Aziewicz Tadeusz
Biernat Andrzej
Blanik Leszek
Bobowska Joanna
Borowczak Jerzy
Brejza Krzysztof
Brzezinka Jacek
Bublewicz Beata
Budka Borys
Bukiewicz Bożenna
Buła Andrzej
Charłampowicz Jarosław
Cichoń Janusz
Cieśliński Piotr
Czaplicka Barbara
Czechyra Czesław
Czernow Zofia
Czerwiński Andrzej
Dąbrowska Alicja
Drozd Ewa
Dunin Artur
Dzięcioł Janusz
Dzikowski Waldy
Fedorowicz Jerzy
Fiedler Arkady
Gadowski Krzysztof
Gałażewski Andrzej
Gapińska Elżbieta
Gawłowski Stanisław
Gądek Lidia
Gąsior-Marek Magdalena
Gelert Elżbieta
Gierada Artur
Gluza Czesław
Głogowski Tomasz
Grabarczyk Cezary
Graś Paweł
Grupiński Rafał
Guzowska Iwona
Halicki Andrzej
Hall Katarzyna
Hanajczyk Agnieszka
Hok Marek
Huskowski Stanisław
Janyska Maria Małgorzata
Jarmuziewicz Tadeusz
Jaros Michał
Jastrzębski Leszek
Kaczor Roman
Kania Andrzej
Katulski Jarosław
Kaźmierczak Jan
Kidawa-Błońska Małgorzata
Kierwiński Marcin
Kluzik-Rostkowska Joanna
Kłosin Krystyna
Kochan Magdalena
Kolenda-Łabuś Brygida
Kołacz-Leszczyńska
Agnieszka
Kołodziej Ewa
Konwiński Zbigniew
Kopacz Ewa
Kopaczewska Domicela
Korzeniowski Leszek
Kosecki Roman Jacek
Kowalski Sławomir
Kozaczyński Jacek
Kozdroń Jerzy
Kozłowska Iwona
Kozłowska-Rajewicz
Agnieszka
Krajewska Ligia
Kropiwnicki Robert
Królikowska-Kińska Elżbieta
Krząkała Marek
Kucharski Cezary
Kudrycka Barbara
Lassota Józef
Lenz Tomasz
Leszczyna Izabela
Łapiński Marek
Ławrynowicz Zofia
Małecka-Libera Beata
Marczułajtis-Walczak Jagna
Matusik-Lipiec Katarzyna
Mężydło Antoni
Miller Rajmund
Mroczek Czesław
Mrzygłocka Izabela
Katarzyna
Mucha Joanna
Munyama Killion
Nemś Anna
Neumann Sławomir
Niedziela Dorota
Niemczyk Małgorzata
Niesiołowski Stefan
Nowak Sławomir
Nowak Tomasz Piotr
Nykiel Mirosława
Okła-Drewnowicz Marzena
Okrągły Janina
Olechowska Alicja
Olszewski Paweł
Orzechowski Andrzej
Oświęcimski Konstanty
Pacelt Zbigniew
Pahl Witold
Papke Paweł
Piechota Sławomir Jan
Pierzchała Elżbieta Apolonia
Pietraszewska Danuta
Pietrzczyk Lucjan Marek
Pięta Jarosław
Piotrowska Teresa
Pitera Julia
Plocke Kazimierz
Plura Marek
Pomaska Agnieszka
Poślednia Krystyna
Raczkowski Damian
Radziszewska Elżbieta
Rosati Dariusz
Rozpondek Halina
Rutnicki Jakub
Rynasiewicz Zbigniew
Rząsa Marek
Saługa Wojciech
Schetyna Grzegorz
Sibińska Krystyna
Siedlaczek Henryk
Skowrońska Krystyna
Sławiak Bożena
Sługocki Waldemar
Smolarz Tomasz
Suski Paweł
Sycz Miron
Szejnfeld Adam
Sztolcman Grzegorz
Szulc Jakub
Szumilas Krystyna
Szydłowska Bożena
Szymański Tomasz
Śledzińska-Katarasińska
Iwona
Święcicki Marcin
Tomański Piotr
Tomczyk Cezary
Trybuś Aleksandra
Tusk Donald
Tyszkiewicz Robert
Van Der Coghen Piotr
Wardzała Robert
Wielichowska Monika
Witczak Mariusz
Witkowski Radosław
Wojtkowski Marek
Wolak Ewa
Wójcik Marek
Zakrzewska Jadwiga
Zaremba Renata
Zawadzki Ryszard
Zdrojewski Bogdan
Zieliński Maciej
Ziętek Jerzy
Żmijan Stanisław
Żmuda-Trzebiatowska Ewa
Żyliński Adam

Przeciw – 12
Adamczak Małgorzata
Biernacki Marek
Borowiak Łukasz
Budnik Jerzy
Fabisiak Joanna
Grad Mariusz
Kulesza Tomasz
Pluta Mirosław
Raniewicz Grzegorz
Staroń Lidia
Tomczak Jacek
Ziemniak Wojciech

Wstrzym. – 5
Kamińska Bożena
Litwiński Arkadiusz
Suchowiejko Wiesław
Vincent-Rostowski Jan
Wojnarowski Norbert
Nie głos. – 17
Arndt Paweł
Butryn Renata
Cycoń Marian
Durka Zenon
Gut-Mostowy Andrzej
Hoppe Teresa
Janik Renata
Karpiński Włodzimierz
Koźlakiewicz Mirosław
Lamczyk Stanisław
Orzechowski Maciej
Pępek Małgorzata
Raś Ireneusz
Rutkowska Dorota
Sikorski Radosław
Szczerba Michał
Tomczykiewicz Tomasz
________________________________________
Prawo i Sprawiedliwość (137)
Głosowało – 130
Za – 0
Przeciw – 130
Abramowicz Adam
Adamczyk Andrzej
Andzel Waldemar
Ardanowski Jan Krzysztof
Arent Iwona Ewa
Ast Marek
Babalski Zbigniew
Babinetz Piotr
Bartuś Barbara
Bąk Dariusz
Bernacki Włodzimierz
Bętkowski Andrzej
Błaszczak Mariusz
Brudziński Joachim
Bubula Barbara
Chmielowiec Zbigniew
Czarnecki Witold
Czesak Edward
Dobrzyński Leszek
Dolata Zbigniew
Duda Andrzej
Dziedziczak Jan
Dziuba Tadeusz
Falfus Jacek
Fotyga Anna
Girzyński Zbigniew
Giżyński Szymon
Gołojuch Kazimierz
Gosiewska Małgorzata
Górski Artur
Hoc Czesław
Hofman Adam
Jach Michał
Jackiewicz Dawid
Janczyk Wiesław
Janik Grzegorz
Jasiński Wojciech
Jaworski Andrzej
Jędrysek Mariusz Orion
Jurgiel Krzysztof
Kaczmarek Tomasz
Kaczyński Jarosław
Kamiński Mariusz
Kamiński Mariusz Antoni
Kloc Izabela
Kołakowski Lech
Kołakowski Robert
Kowalczyk Henryk
Kownacki Bartosz
Kraczkowski Maks
Krasulski Leonard
Kruk Elżbieta
Kuchciński Marek
Kuźmiuk Zbigniew
Kwiatkowski Adam
Latos Tomasz
Lipiec Krzysztof
Lipiński Adam
Łatas Marek
Łopiński Maciej
Machałek Marzena
Macierewicz Antoni
Malik Ewa
Małecki Maciej
Masłowska Gabriela
Mastalerek Marcin
Materna Jerzy
Matusiak Grzegorz
Matuszewski Marek
Mazurek Beata
Michałkiewicz Krzysztof
Moskal Kazimierz
Naimski Piotr
Nowak Maria
Opioła Marek
Osuch Jacek
Ożóg Stanisław
Paluch Anna
Pawłowicz Krystyna
Pięta Stanisław
Piontkowski Dariusz
Piotrowicz Stanisław
Polaczek Jerzy
Polak Marek
Polak Piotr
Popiołek Krzysztof
Pyzik Piotr
Rafalska Elżbieta
Rębek Jerzy
Rogacki Adam
Rzońca Bogdan
Sadurska Małgorzata
Sasin Jacek
Schreiber Grzegorz
Seliga Dariusz
Sellin Jarosław
Sobecka Anna Elżbieta
Sprawka Lech
Strzałkowski Stefan
Suski Marek
Szałamacha Paweł
Szarama Wojciech
Szczerski Krzysztof
Szczypińska Jolanta
Szmit Jerzy
Szwed Stanisław
Szydło Beata
Szyszko Jan
Śniadek Janusz
Świat Jacek
Tchórzewski Krzysztof
Telus Robert
Terlecki Ryszard
Tobiszowski Grzegorz
Ujazdowski Kazimierz Michał
Warzecha Jan
Waszczykowski Witold
Wiśniewska Jadwiga
Witek Elżbieta
Witko Marcin
Wojtkiewicz Michał
Woźniak Grzegorz Adam
Zalewska Anna
Zawiślak Sławomir
Zbonikowski Łukasz
Zieliński Jarosław
Złotowski Kosma
Zuba Maria
Zubowski Wojciech
Żyżyński Jerzy


Wstrzym. – 0

Nie głos. – 7
Arciszewska-Mielewczyk
Dorota
Czartoryski Arkadiusz
Hrynkiewicz Józefa
Kłosowski Sławomir
Rusiecki Jarosław
Szlachta Andrzej
Tomaszewski Jan
________________________________________
Ruch Palikota (36)
Głosowało – 34
Za – 34
Banaszak Maciej
Bauć Piotr Paweł
Biedroń Robert
Borkowski Jerzy
Cedzyński Jan
Dębski Artur
Domaracki Marek
Elsner Wincenty
Gibała Łukasz
Górczyński Artur
Grodzka Anna
Kabaciński Michał
Klepacz Witold
Kłosowski Krzysztof
Kmiecik Henryk
Kopyciński Sławomir
Kotliński Roman
Krupa Łukasz
Kwiatkowski Jacek
Makowski Tomasz
Marcinkiewicz Małgorzata
Mroczek Maciej
Najder Jacek
Pacholski Michał Tomasz
Palikot Janusz
Penkalski Wojciech
Piątak Andrzej
Popiołek Zofia
Poznański Marek
Rozenek Andrzej
Ryfiński Armand Kamil
Sajak Paweł
Stolarski Marek
Wydrzyński Maciej

Przeciw – 0
Wstrzym. – 0
Nie głos. – 2
Lewandowski Andrzej
Rybakowicz Adam
________________________________________
Polskie Stronnictwo Ludowe (29)
Głosowało – 25
Za – 4
Bury Jan
Gos Marek
Racki Józef
Żelichowski Stanisław

Przeciw – 21
Borawski Edmund
Borkowski Krzysztof
Dąbrowski Andrzej
Górczyński Jarosław
Grzeszczak Eugeniusz Tomasz
Kalemba Stanisław
Kasprzak Mieczysław
Kłopotek Eugeniusz
Łopata Jan
Maliszewski Mirosław
Ozga Krystyna
Pawlak Mirosław
Sawicki Marek
Sosnowski Zbigniew
Stefaniuk Franciszek Jerzy
Sztorc Andrzej
Tokarska Genowefa
Walkowski Piotr
Włodkowski Zbigniew
Zgorzelski Piotr
Zych Józef

Wstrzym. – 0
Nie głos. – 4
Łuczak Mieczysław Marcin
Pawlak Waldemar
Piechociński Janusz
Smolarz Henryk
________________________________________
Sojusz Lewicy Demokratycznej (26)
Głosowało – 22
Za – 22
Ajchler Romuald
Aleksandrzak Leszek
Balt Marek
Bańkowska Anna
Czerniak Jacek
Iwiński Tadeusz
Joński Dariusz
Kamiński Tomasz
Łybacka Krystyna
Matuszczak Zbigniew
Miller Leszek
Napieralski Grzegorz
Olejniczak Cezary
Ostrowski Artur
Prządka Stanisława
Sekuła-Szmajdzińska
Małgorzata
Tomaszewski Tadeusz
Wenderlich Jerzy
Wontor Bogusław
Wziątek Stanisław
Zaborowski Zbyszek
Zbrzyzny Ryszard

Przeciw – 0
Wstrzym. – 0
Nie głos. – 4
Chmielowski Piotr
Czykwin Eugeniusz
Garbowski Tomasz
Kępiński Adam
________________________________________
Solidarna Polska (17)
Głosowało – 14
Za – 0
Przeciw – 14
Bogucki Jacek
Dera Andrzej
Dorn Ludwik
Golba Mieczysław
Jaki Patryk
Kempa Beata
Mularczyk Arkadiusz
Romanek Andrzej
Siarka Edward
Szeliga Piotr
Woźniak Tadeusz
Wróbel Marzena Dorota
Ziobro Jan
Żaczek Jarosław

Wstrzym. – 0
Nie głos. – 3
Górski Tomasz
Rojek Józef
Ziobro Kazimierz
________________________________________
Inicjatywa Dialogu (4)
Głosowało – 3
Za – 3
Bramora Artur
Dziadzio Dariusz Cezar
Szymiec-Raczyńska Halina

Przeciw – 0
Wstrzym. – 0
Nie głos. – 1
Bodio Bartłomiej
________________________________________
Niezrzeszeni (8)
Głosowało – 7
Za – 1
Nowicka Wanda
Przeciw – 5
Godson John Abraham
Gowin Jarosław
Jagiełło Jarosław Tomasz
Wipler Przemysław
Żalek Jacek

Wstrzym. – 1
Galla Ryszard
Nie głos. – 1
Kalisz Ryszard


za: Nasz Dziennik  Sobota-Niedziela, 28-29 września 2013, Nr 227 (4766)   

Copyright © 2017. All Rights Reserved.