Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

8 mitów o Kościele katolickim: Terlikowski kontra Żakowski!

Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl oraz Jacek Żakowski, redaktor tygodnika "Polityka" rozprawiają się z mitami o Kościele katolickim i z obiegowymi opiniami na temat polskich księży.
1. Zniesienie celibatu rozwiąże problemy z seksaferami w Kościele!

Terlikowski: Nie. Seksafery są we wszystkich religiach. Nawet w tych, w których reguła celibatu nieobowiązuje wszystkich księży. Grzech w dziedzinie seksualnej nie jest właściwy tylko celibatariuszom.

Żakowski: Tak. To jest kwestia erotycznego napięcia w kulturze, które jest gigantyczne. Kiedyś to było do udźwignięcia dla młodego człowieka, a dziś już nie jest. Życie w celibacie jest zdecydowanie trudniejsze niż było kiedy go wprowadzano.

2. Za sakramenty nie powinno się płacić

Terlikowski: Tak. Nie płaci się. Składa się jedynie ofiarę, która jest konieczna do funkcjonowania instytucji. Zamiast ofiary może być inna dobrowolna forma opodatkowania się, np. dziesięcina.

Żakowski: Nie wiem. Jakoś wierni powinni finansować swój kościół i to chyba zależy od tego w co wierzą. Jeżeli sakrament jest darem Bożym to za niego nie powinno się płacić, jeśli jest usługą to płacić trzeba.

3. Księża są bogatymi ludźmi

Terlikowski: Nie. Ale to zależy gdzie. Są takie miejsca, gdzie księża żyją na poziomie wyższym niż ich wierni albo takie miejsce gdzie żyją biednie. To zależy od diecezji, od miejsca w tej diecezji i od nich samych.

Żakowski: Nie. To nieprawda. Są biedni. Szczególnie emocjonalnie. To są samotni ludzie. A życie w samotności jest straszne. Nawet jeśli niektórzy z nich mają więcej pieniędzy, a mniej trosk finansowych, bo nie ma rodziny na utrzymaniu

4. Księża zamykają się przed ludźmi na plebanii

Terlikowski: Nie. Ale to zależy w jakim miejscu i kto. Ja znam takich księży, którzy się nie zamykają.

Żakowski: Nie. Niektórzy aż za bardzo wychodzą. Wtrącają się w rzeczy, które są sprzeczne z naturą ich misji. Myślę, że to jest bardzo różnie.

5. Księża potępiają homoseksualistów

Terlikowski: Nie. Księża potępiają homoseksualizm, a dokładniej akty homoseksualne. Nie mogą potępić grzesznika, bo gdyby potępili to potępili by samych siebie, bo wszyscy jesteśmy grzesznikami.

Żakowski: Tak. Większość na pewno tak. Ale to zróżnicowana grupa. Mamy kilkadziesiąt tysięcy księży w Polsce. Są wśród niech księża homoseksualiści, są księża tolerancyjni, są księża homofobiczni.

6. Rola kobiet w Kościele powinna być większa

Terlikowski: Nie. Dlatego że rola kobiet w Kościele i tak jest fundamentalna i o wiele większa niż rola mężczyzn. Kościół katolicki w Polsce i nie tylko jest żartobliwie określany jako żeńskokatolicki, bo główną grupą społeczną, która go tworzy, są kobiety.

Żakowski: Tak. W ogóle rola kobiet w społeczeństwie powinna być większa. Natomiast dla Kościoła katolickiego jaki znam oznacza to większą rewolucję niż dla społeczeństwa. Bo to jest instytucja hierarchiczna. I dziś ciągle i mam wrażenie, że nie jest przygotowana na istotę tej zmiany.

7. Księża nie powinni uczyć religii w szkole

Terlikowski: Nie. Księża powinni uczyć katechezy w szkołach. Poza tym ksiądz może być, pod warunkiem że jest dobrym księdzem, świadkiem tego że ten typ życia i ten sposób ofiarowania siebie Panu Bogu ma sens.

Żakowski: Tak. Uważam, że w ogóle nie powinno być religii w szkole. Kto powinien uczyć religii katolickiej dzieci, to powinni zdecydować rodzice, którzy posyłają je na religię. To jeden z największych błędów państwa i Kościoła po 89 roku.

8. Księża mówią nudne kazania

Terlikowski: Tak. Zdarza się. To nie jest reguła. Pewna część duchownych nie rozumie specyfiki życia świeckich i w związku z tym mówią trochę ponad naszymi głowami. Nie do nas, czasami nawet nie wiadomo do kogo

Żakowski: Tak. Dawno byłem na kazaniu, ale było strasznie nudziarsko. Są wyjątki, takie jak kazania Tischnera, Twardowskiego. Poezja. Nie ma teraz żywego księdza, który mówi ciekawe kazania.


za:www.fronda.pl/a/8-mitow-o-kosciele-katolickim-terlikowski-kontra-zakowski,31178.html

***

Żakowski nie zawodzi. Typówka standardów postępowego aktywisty średniego szczebla i jego horyzontów.

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.