Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Europa na straży życia

Chcemy, by Europa była inna niż obecnie, w jej centrum musi stać godność ludzka, musi stać człowiek – podkreślił w sobotę w czasie I Europejskiego Kongresu Pro-Life w Krakowie główny inicjator Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Jeden z nas” włoski europoseł Carlo Cassini, prezes włoskiej organizacji pro-life.

„Jeden z nas” jest inicjatywą, która zebrała najwięcej podpisów spośród wszystkich dotychczas zgłoszonych EIO i rozwinęła się we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej, a w 20 z nich zdołała przekroczyć ustalony w traktacie lizbońskim limit podpisów. – Życie jest więc symbolicznym numerem jeden – stwierdził Carlo Cassini.

Inicjator akcji zaznaczył, że inicjatywa „Jeden z nas” rozrosła się w ogólnoeuropejski ruch o charakterze ekumenicznym, zrzeszając nie tylko członków Kościoła katolickiego, ale także przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich jak też osoby, które są z dala od religii. – Wszystko to kręci się wokół tej największej wartości, jaką jest życie człowieka od momentu poczęcia – mówił włoski eurodeputowany. – Tworzymy zjednoczenie europejskie w imię wartości życia, jak nas prosił Papież Jan Paweł II, największy obrońca życia, którego encyklika „Evangelium Vitae” jest dla nas najważniejszym podręcznikiem, który powinniśmy znać na pamięć – zaznaczył Cassini. – Wy macie w waszej Ojczyźnie mistrza życia – giganta bł. Ojca Świętego Jana Pawła II. Czytajcie, poznawajcie jego encykliki i wprowadzajcie je w życie – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. – Zburzyliście z Janem Pawłem mur berliński. A dziś mamy inny mur, który dzieli ludzi na tych, którzy są za życiem i są jemu przeciwni. Ten mur uniemożliwia dyskusję. Ten mur trzeba zburzyć nie w imię religii, ale rozumu i godności. Tego właśnie oczekuję od Polaków – podkreślił włoski eurodeputowany.

Poseł Konrad Szymański w swoim przemówieniu podkreślił, iż by odżyło „podsychające drzewo życia”, to musimy przemyśleć wszystko od początku, tworzyć kulturę życia i opowiedzieć tę historię na nowo. – Inicjatywa „Jeden z nas” pokazuje, że chrześcijanie w Europie należą do najaktywniejszych części europejskiego życia społecznego. Bez względu na dalsze losy tej inicjatywy to już dziś jest sukces – powiedział europoseł i dodał, że sukces EIO jest ogromnym problemem dla tych, którzy korzystają z faktu, że budżet UE jest nieszczelny. – Jestem pewien, że przeciwnicy EIO zrobią wszystko, by storpedować nasze działania – mówił Szymański.

I właśnie ruchy pro-life, które w najbliższym czasie utworzą Europejską Federację Ruchów Obrony Życia, mają – jak prosił przed laty bł. Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae” – stworzyć strategię dla życia, tworzyć Europę sprawiedliwości, prawdy, poszanowania praw człowieka, począwszy od prawa do życia. W najbliższym czasie powstanie statut Federacji, w którym zostaną nakreślone cele i zadania tej organizacji. W czasie kongresu zostały wyznaczone organizacje i osoby, które będą odpowiedzialne za różne sektory działania na rzecz życia, jednocześnie przygotowując obrońców życia do wysłuchania w Komisji Europejskiej, które nastąpi najprawdopodobniej już za trzy miesiące.

Jakub Bałtroszewicz, koordynator Polskiego Komitetu Narodowego Inicjatywy „Jeden z nas”, przypomniał, że jej celem jest doprowadzenie do tego, aby Unia Europejska zaprzestała finansowania z publicznych pieniędzy UE prywatnych instytucji, które wykorzystują te środki na programy aborcyjne w krajach Trzeciego Świata, a także zablokowała finansowanie instytucji badawczych, które również działają na terenie UE, a wykorzystują pieniądze na badania i eksperymentowanie na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego. Przedstawiciele inicjatywy szacują, że w ramach programów zdrowotnych finansowanych ze środków UE tylko w krajach afrykańskich wykonywanych jest około 170 tys. aborcji rocznie. – Inicjatywa „Jeden z nas” jest jedyną, która ma już dokładną propozycję legislacyjną dla Komisji Europejskiej. Nie prosimy też o pieniądze, ale o to, żeby Unia Europejska przestała je wydawać na zabijanie życia – podkreśliła Ana del Pino z Hiszpanii, koordynatorka inicjatywy „Jeden z nas”.

Małgorzata Pabis

za:www.naszdziennik.pl/wp/59866,europa-na-strazy-zycia.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.