Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Biskupi odpowiadają Kozłowskiej-Rajewicz
Jak poinformowała „Rzeczpospolita” wielu biskupów miało odpowiedzieć na list pełnomocnik ds. równego traktowania, Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz.

List minister Kozłowskiej-Rajewicz był odpowiedzią na zapowiedzi dotyczące listu biskupów o gender. Wskazała, że biskupi niewłaściwie definiują gender. Przekonywała, że zarówno prawa człowieka jak i dobro rodziny nie stoją w sprzeczności z poruszanym przez biskupów problemem.

Kozłowska-Rajewicz podkreślała również, „że wartości równego traktowania kobiet i mężczyzn (gender equality) od dawna są w Polsce uznane i zapisane w konstytucji oraz wielu ustawach, a ich wdrażanie i stosowanie nie stanowi żadnego zagrożenia dla rodziny”. Do listu załączona była również informacja o znaczeniu terminu gender, tak jak funkcjonuje ono w administracji, nauce oraz prawie.

Biskupi zareagowali na list szeregiem wypowiedzi i komentarzy. Na przykład metropolita łódzki, abp Marek Jędraszewski skomentował: - „Wraca stare". Kiedy zaczynają już z zewnątrz mądrzy tego świata mówić, o czym mówić powinien w swoim kościele biskup. To właściwie pouczanie ucznia i stwierdzanie, że właściwie nie wiemy, co mówimy.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, część hierarchów odpowiedziała na list Kozłowskiej-Rajewicz. Zrobili to m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk; abp Józef Kupny, metropolita wrocławski; bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki; bp Antoni Dydycz z Drohiczyna oraz bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

Co napisali hierarchowie? Biskup Śmigiel twierdzi, że podziękował za długi list i stwierdził, że minister nie powinna być zdziwiona krytyką gender, skoro nazywa ją nauką. – Jeśli chcemy mówić o gender jako o nauce, to dyskusja jest czymś naturalnym – ocenił. – Nauka wymaga dyskusji, polemiki, bo to jest nieodzowny element jej rozwoju i petryfikacja hipotez. Zatem jeśli gender chce być nauką, to jej propagatorzy muszą być przygotowani na odpieranie różnych argumentów.

Według informacji „Rzeczpospolitej” biskupi podkreślali w swoich listach, że istotny jest fakt, by nie dochodziło do zlewania się płci i ról społecznych kobiet i mężczyzn. Hierarchowie zaznaczają, że powinny być one jasno określone. Ich zdaniem pomylenie tych ról może prowadzić do zagubienia sensu rodziny.

Biskupi zaznaczali, że nie zgadzają się ze stanowiskiem minister Kozłowskiej-Rajewicz, ale są otwarci na dialog z nią.


za:www.pch24.pl/biskupi-odpowiadaja-kozlowskiej-rajewicz-,20501,i.html#ixzz2qSZUWY4E

Copyright © 2017. All Rights Reserved.