Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Jana Klata: rolą artysty jest grzeszyć, bluźnić

Reżyser i dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie podzielił się z widzami TVN 24 głębią swoich przemyśleń dotyczących roli bluźnierstwa w kulturze. Wtórowała mu dr. Magdalena Ogórek, historyk Kościoła.

Jan Klata, dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie stwierdził że rolą artysty jest grzeszyć, bluźnić. - Inaczej byśmy nie mieli Wielkiej Improwizacji, nie mielibyśmy "Kordiana" - tłumaczył. W jego opinii nasza narodowa kultura jest oparta na bluźnierstwie, a granicę protestu wyznacza próg galerii czy teatru.


- Żarliwość religijna budzi mój szacunek, natomiast nie budzi mojego szacunku próba poszturchiwania widzów, którzy próbują wejść żeby zobaczyć coś, co chcą, a co jest niewątpliwe dziełem sztuki i interesującym spektaklem – mówił Klata.


Dr Ogórek przyznała protestującym prawo „do oburzenia się jeżeli są przywiązani do pewnej symboliki religijnej”, jednak jej zdaniem „mamy też wolny wybór i po prostu możemy takiej sztuki nie oglądać”. Zdaniem historyk mamy do czynienia z kryzysem charyzmatu i kryzysem intelektualnym w Kościele. - Jeżeli ktoś postrzega tolerancję jako zagrożenie, to znaczy, że jeszcze wiele pracy przed nami jako przed społeczeństwem - uważa dr Ogórek.

za:www.pch24.pl/jana-klata--rola-artysty-jest-grzeszyc--bluznic,23947,i.html#ixzz36LAFfbib

***

Owe myśli, niezwykłej głębi, można przetestować wystawiając "grzeszenie i bluźnienie" przeciw świętościom radykalnych wyznawców np. islamu czy judaizmu. Bądź nowej "religii" postępu. Spróbujta Klata.
Spróbujta Ogórek wytłumaczyć to np. starszym braciom.
Nie? Wystarczy wam odwagi tylko testowanie na chrześcijanach?  To znaczy, że jeszcze wiele pracy przed wami jako wiarygodnymi tłumaczami.

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.