Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Izrael musi bronić się przed groźnym fanatyzmem

Konflikt izraelsko-palestyński ujawnił, jak wielki wpływ na społeczeństwo mają ekstremistyczne ruchy mesjanistyczne. Zdaniem analityka Baraka Mendelsohn to realne zagrożenie dla demokracji w Izraelu.

To naturalne, że w związki z atakami Hamasu na miasta Izraela opinia publiczna skupia się na fizycznym bezpieczeństwie tego kraju. Jednak ogromne zagrożenia dla Tel Awiwu czyhają także gdzie indziej – pisze Barak Mendelsohn na łamach „Foreign Affairs”.

Mendelsohn przypomina, że po morderstwie trzech izraelskich chłopców wybuchła prawdziwa kampania nienawiści przeciwko Palestyńczykom. Rozmaite ekstremistyczne, nacjonalistyczne i mesjanistyczne ugrupowania nawoływały do radykalnej i szybkiej odpowiedzi na przemoc. Ze skutkiem: na ulicach zaczęto atakować niewinnych muzułmanów, a wreszcie porwano i żywcem spalono palestyńskiego nastolatka.

Ten akt wyjątkowego bestialstwa sprowokował głosy surowego potępienia ze strony władz Izraela, w tym Benjamina Netanjahu. Jednak zdaniem Mendelsohna eskalacja przemocy na ulicach izraelskich miast pokazuje, jak wielką siłę mają dziś ekstremistyczne ugrupowania, które są w stanie poderwać obywateli do aktów przemocy.

Zdaniem analityka nie może to zaskakiwać: kombinacja rasizmu i fanatyzmu prezentowanych przez politycznych radykałów wkrada się od wielu lat do elit politycznych. Ekstremistyczni mesjaniści już od 45 lat lobbują na rzecz bardzo ostrej polityki terytorialnej i sprzeciwiają się ustępstwom na rzecz muzułmanów. Rząd przez długi czas akceptował istnienie takich ruchów – i dziś płaci za to izraelska demokracja.

Według Mendelsohna ekstremiści zasiadają dziś w administracji państwowej i w armii. Wojsko coraz bardziej opiera się na młodzieży, która kieruje się radykalnymi motywacjami religijnymi. Rządowi będzie bardzo trudno uporać się z szerokimi wpływami mesjańskich ekstremistów i rasistów. Według Mendelsohna jest to jeszcze możliwe, bo wciąż duża część izraelskich opinii publicznej nie popiera radykalnych postulatów.

Jednak obecna sytuacja, w której rakiety Hamasu latają nad miastami Izraela, sprzyja właśnie ekstremistom – uważa Mendelsohn. To wielkie wyzwanie dla rządu Izraela, który musi uchronić swój kraj przed radykalnymi ideologiami.

pac/foreign affairs

za:http://www.fronda.pl/a/izrael-musi-bronic-sie-przed-groznym-fanatyzmem,39545.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.