Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kolejne niemieckie oszczerstwa

Niemiecka gazeta „Rheinische Post” znów opublikowała oszczerczy artykuł, tym razem dotyczący losów Żydów wywożonych w czasie II wojny światowej do „polskiego getta”. Wcześniej pisała o „polskich obozach koncentracyjnych”. Wówczas polski sąd orzekł, że nie doszło tu do złamania prawa. Według informacji portalu wPolityce.pl, polscy dyplomaci w Niemczech twierdzą, że protestowaliby w sprawie kolejnych oszczerstw, mają jednak związane ręce stanowiskiem naszego sądu. A jednak powinni mimo to protestować do upadłego. Nie ma sensu zrażać się biurokratycznymi przeszkodami i inercją w polskich sądach, bo te się skończą, kiedy w Polsce zmieni się władza. Tymczasem, jeżeli odpuścimy Niemcom ich kłamstwa, za parę lat wszyscy będą mówić, jak to Polacy zamknęli Żydów w gettach, a potem mordowali ich w obozach koncentracyjnych.

Maciej Świrski

za:niezalezna.pl/59464-kolejne-niemieckie-oszczerstwa***
Breslau powraca do Niemiec

Niemcy zamienili polską nazwę Wrocław na Breslau – tak oznaczone są drogowskazy ustawione wzdłuż autostrady łączącej Lebau ze Zgorzelcem. To jeden z wielu przykładów prowadzenia przez Niemcy spójnej polityki historycznej – mówi "Gazecie Polskiej Codziennie" polski historyk prof. Jan Żaryn.

- Biorąc pod uwagę te pozornie mało ważne tabliczki, widać, że polityka historyczna to wciąż istotna kwestia. Przesłanki polityki historycznej naszego zachodniego sąsiada są oczywiste zarówno dla niemieckich polityków, jak i regionalnych służb odpowiedzialnych za oznaczanie dróg – komentuje prof. Żaryn. – Niemcy nie postępują tak, jak my to robimy w wypadku nazw wschodnich miast, które należały do Polski, oznaczając je jako Lviv oraz Vilnius. Nie zastanawiają się, czy sąsiedzi się na nich obrażą. To część ich spójnego planu rewindykowania terytoriów, które kiedyś do nich należały. Ta postawa jest szczególnie istotna teraz, w kontekście wydarzeń na Ukrainie, kiedy kanclerz Merkel tak naprawdę decyduje, czy i gdzie w Polsce będą stacjonowały siły NATO – dodaje Żaryn.

– Oznaczanie dróg to tylko wierzchołek góry lodowej w napiętych stosunkach polsko-niemieckich. Polska Tuska nie podnosi problematycznych tematów, ponieważ robi się wszystko, żeby nie zaogniać stosunków z kanclerz Niemiec Angelą Merkel – mówi Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS, szefowa parlamentarnego zespołu ds. mniejszości polskiej w Niemczech. – Tymczasem sytuacja Polaków w Niemczech wygląda coraz gorzej – zaznacza posłanka. – Zamykane są polskie placówki dyplomatyczne, Polacy wciąż nie mają statusu mniejszości, rząd nie protestuje przeciwko kłamliwym paszkwilom, jak pokazywany ostatnio film „Nasze matki, nasi ojcowie” – wymienia przewodnicząca zespołu.* Trudno  sie dziwić Niemcom, skoro co jakiś czas polscy politycy proponują żeby uzywać niemieckiej nazwy Wroclawia. Tak bylo przed Euro 2012, kiedy na bilbordach w Berlinie i Wiedniu pojawila się informacja że meczeodbywac się będą w Breslau. Europosłanka Lidia Geringer de Odenberg z SLD  już w 2008 wprost mówiła że należałoby zmienić nazwę Wrocławia na niemiecką Breslau. Według bylej europosłanki miało by to przyslużyc się promocji miasta bo Breslau lepiej się kojarzy niż nic nieznaczący Wroclaw.

Magdalena Piejko

za:niezalezna.pl/59222-breslau-powraca-do-niemiec

Copyright © 2017. All Rights Reserved.