Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Prof. Andrzej Zoll dla Fronda.pl: Nie można odbierać Kościołowi prawa głosu



„Hierarchowie kościelni są obywatelami Polski i w związku z tym, przysługuje im prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych” - mówi dla Fronda.pl prof. Andrzej Zoll.

Zwrócenie się do posłów, aby w jakiś sposób zadziałali na Kościół, by „nie mieszał się do spraw publicznych”, jest działaniem, które nie ma uzasadnienia w państwie demokratycznym. Bo co posłowie mieliby zrobić? Przecież nie uchwalą ustawy zabraniającej Kościołowi wypowiadania się w jakichś sprawach. Taka ustawa zostałaby natychmiast zdyskwalifikowana w Trybunale Konstytucyjnym. Nie można jakiejś grupie ludzi w Polsce zakazać możliwości wypowiadania się.

Byłbym równie zaskoczony, gdyby Episkopat wystąpił do posłów z podobną inicjatywą. W państwie demokratycznym, byłoby to zamykanie możliwości debaty. Oczywiście, wypowiedzi każdej grupy w sprawach publicznych, w tym także wypowiedzi duchownych, mogą być umotywowane lub bezzasadne i jako takie, podlegają ocenie oraz krytyce. Krytyki nie można zakazać, ale nie można też kończyć dialogu, odbierając jednej ze stron możliwości wypowiadania się w ogóle. Skoro w demokracji każda wypowiedź podlega ocenie, nie ma w tym systemie także dopuszczalnej granicy dla wolności słowa.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że hierarchowie kościelni są obywatelami Polski i w związku z tym, przysługuje im prawo do wypowiadania się w sprawach publicznych. W naszej konstytucji zagwarantowana jest bezstronność światopoglądowa, co wcale nie jest tożsame z neutralnością światopoglądową. Ta bezstronność wiąże przede wszystkim władze publiczne - nasze władze mają być w sprawach światopoglądowych bezstronne, obowiązuje pluralizm. To jednak oznacza, że władze państwowe powinny współpracować zarówno z Kościołem katolickim, jak i z innymi związkami wyznaniowymi czy z Kościołami, dla dobra publicznego. Tego rodzaju współpraca jest potrzebna. Neutralność może oznaczać zupełne odcięcie się, czego nasza Konstytucja nie zakłada.

za:www.fronda.pl/a/prof-andrzej-zoll-dla-frondapl-nie-mozna-zabierac-kosciolowi-prawa-glosu,42903.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.