Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Jacek Sapa dla Fronda.pl: Sąd zatwierdził, że szpital NIE jest od ochrony życia...


Czy nie jest to przejaw ciężkiej choroby całego systemu? Szpital właśnie od tego jest, by chronić życie ludzkie od poczęcia aż do śmierci. Po to prowadzi się wszystkie działania medyczne, aby ludzie mogli żyć.
Portal Fronda.pl: W czerwcu rada powiatu z Wołomina przyjęła zmianę, dotyczącą statutu szpitala. Znalazł się w nim następujący zapis: „Szpital Powiatowy w swojej działalności kieruje się bezwzględnie zasadą ochrony życia ludzkiego”. Decyzja radnych została jednak szybko unieważniona przez wojewodę, który uznał, że przekroczyli oni swoje uprawnienia, poruszając kwestie, które już są uregulowane ustawami. Jak podaje „Gość Niedzielny”, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie właśnie wydał wyrok, w którym przyznał rację wojewodzie. To oznacza, że zapis o "bezwzględnej ochronie życia” nie może być zapisany w statucie szpitala.


Jacek Sapa: Znam ten zapis, więc tym bardziej decyzja sądu wydaje mi się dziwna. Okazuje się bowiem, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zatwierdza, iż szpital NIE jest od tego, by chronić i ratować życie ludzkie. Należy się poważnie zastanowić nad tym, co i jak funkcjonuje w naszym ustawodawstwie. Czy przypadkiem nie jest to przejaw ciężkiej choroby całego systemu? Szpital chyba właśnie od tego jest, by chronić życie ludzkie od poczęcia aż do śmierci. Po to prowadzi się wszystkie działania medyczne, aby ludzie mogli żyć. Jeśli ktoś wprowadza do statutu szpitala zapis, w którym jedynie podkreśla ten aspekt, zaś sąd się na taki zapis nie zgadza, to chyba coś jest nie tak z naszym systemem.

Przeciwnicy takiego zapisu w statucie szpitala powołują się na już obowiązujące ustawy, które regulują te kwestie. Znajduje się w nich m.in. zapis o dopuszczalności aborcji...

Samorządowcy, jak się dowiedziałem, zamierzają odwoływać się od wyroku sądu, więc czeka nas ciąg dalszy tej sprawy. Siłą rzeczy, będziemy jeszcze wracać do dylematu, jaki powstał w Wołominie. Pytanie jednak nie powinno dotyczyć tego, co jest w ustawie, ale raczej tego, co jest w konstytucji. Chronimy życie czy tego nie robimy? A jeśli chronimy, to czy powinniśmy o tym pisać? Jeśli ktoś uważa, że życia nie należy chronić, bo jest jakiś dokument prawny niższego szczebla, to dowodzi to stwierdzeniu, że mamy poważny nieporządek prawny.

Co stoi na przeszkodzie, aby w danym szpitalu otwarcie deklarowano, że lekarze chronią tam życie od poczęcia? Jeśli wszyscy lekarze w danej placówce nie chcą wykonywać aborcji, to chyba powinni mieć prawo otwarcie się do tego przyznawać. Wyobraża Pan sobie taką sytuację w Polsce?

To jest dobre pytanie. Zostają naruszane pewne normy cywilizacyjne i tak próbuje się później wywrócić do góry nogami cały ład społeczny i cywilizacyjny. Już mamy poważny problem, a będzie ich jeszcze więcej. To są zadania, które stoją przed nami, jako społeczeństwem. Być może powinniśmy jeszcze raz wyraźnie zdefiniować, jaką cywilizację reprezentujemy i co jest dla nas normą społeczną, kulturową, cywilizacyjną. Uważam, że takie sprawy trzeba prowadzić konsekwentnie, od początku do końca, bo na razie odbywa się to na zasadzie casusów prawnych i przepychanek.

za:www.fronda.pl/a/jacek-sapa-dla-frondapl-sad-zatwierdzil-ze-szpital-nie-jest-od-ochrony-zycia,44753.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.