Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Międzynarodowy raport: Tomasz Lis i Jerzy Urban odpowiedzialni za ataki na Kościół

Katolicy w Polsce są coraz częściej prześladowani. Agresja i antyklerykalizm stały się właściwie akceptowalne społecznie – czytamy w najnowszym raporcie o wolności religijnej na świecie Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Winę za ten stan rzeczy ponoszą media – stwierdzają autorzy dokumentu.

„W ostatnich latach [w Polsce – red.] nasiliły się konflikty między wspólnotami religijnymi (przede wszystkim Kościołem Katolickim) a przedstawicielami środowisk świeckich” – przytacza fragment o Polsce z najnowszego raportu, przygotowanego przez międzynarodowych ekspertów, portal rp.pl. Dokument obejmuje okres od października 2012 r. do czerwca 2014 r.

Monitoringiem objęto w sumie 196 krajów świata. Zdaniem ekspertów w 81 krajach wolność religijna jest ograniczona w wysokim lub bardzo wysokim stopniu.

Zdaniem autorów raportu, w Polsce w ostatnich latach doszło do „wzrostu agresji i podniesienia antyklerykalizmu do rangi postawy, która może być akceptowana społecznie”. Winne są temu głównie środki masowego przekazu.

„Jednym z najlepszych przykładów w tej dziedzinie jest dziennikarz Tomasz Lis, od roku 2012 redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”, wydawanego przez niemiecki koncern Axel Springer Verlag. [...] „Newsweek Polska” zyskał wątpliwą sławę zwłaszcza dzięki swym gorszącym okładkom, przedstawiającym ulubione cele ataków gazety, do których należą przywódca opozycji Jarosław Kaczyński oraz religia katolicka” – czytamy w raporcie. Jego autorzy przypominają m.in., że redakcja została nominowana do tytułu „Hieny Roku” za okładkę sugerująca pedofilskie zachowania księdza wobec młodego chłopca. „Trudno mieć wątpliwości, że okładka ta jest elementem świadomej kampanii antyklerykalnej. Tematem innej okładki były nieślubne dzieci księży, kolejna przedstawiała całujących się rzekomych kapłanów o skłonnościach homoseksualnych” – wyliczają autorzy opracowania.

Innymi pismami, które dyskryminują katolików, są tygodniki „Nie” oraz „Fakty i Mity”. Autorzy raportu przypominają, że wydawcą „Nie” jest były rzecznik prasowy rządu PRL - Jerzy Urban. Z kolei o „Faktach i Mitach” piszą, iż są one postrzegane jako tuba ruchu antyreligijnego w Polsce.

Raportu stwierdza, że katolicy w Polsce mają ograniczony dostęp do mediów. Zwracają uwagę na to, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła Telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Efektem były wielotysięczne manifestacje na ulicach Warszawy i zebranie ponad 2,5 mln podpisów pod protestem do KRRiT.

„Konsekwencją podsycanych przez media nastrojów antyreligijnych były również akty przemocy werbalnej i fizycznej oraz dewastacji” - czytamy w raporcie. Jako przykłady wymieniono m.in. próbę zniszczenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w grudniu 2012 r. 58-letni mężczyzna rzucił wówczas w kierunku obrazu pojemnik wypełniony farbą. Autorzy opracowania przypominają również, że Adam Darski, który podarł Biblię na scenie i został oskarżony o obrazę uczuć religijnych został przez polskie sądy dwukrotnie uniewinniony.

- To nie są nasze spostrzeżenia, tylko ekspertów międzynarodowych. Oddział w Polsce nie przygotowywał żadnego opracowania na temat naszego kraju, by nie być posądzonym o subiektywizm – tłumaczy w rozmowie z rp.pl ks. Waldemar Cisło, szef polskiego oddziału stowarzyszenia. - Jest to smutne, ale tak właśnie jesteśmy oceniani na zewnątrz. To znak, że wolność religijna w Polsce faktycznie jest zagrożona.

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” raport o prześladowaniu chrześcijan wydaje co dwa lata. Redaguje go międzynarodowy zespół ekspertów.

za:niezalezna.pl/62287-miedzynarodowy-raport-tomasz-lis-i-jerzy-urban-odpowiedzialni-za-ataki-na-kosciol

Copyright © 2017. All Rights Reserved.