Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Postępująca ateizacja szkoły

Śląskie Kuratorium Oświaty zabroniło podstawówce w Golasowicach rozpoczynania zajęć wspólną modlitwą. Zwyczaj ten praktykowany był w szkole od 25 lat. Teraz kuratorium zleciło przeprowadzenie w szkole plebiscytu. Jeżeli 100 proc. rodziców opowie się za modlitwą uczniów, zwyczaj ten będzie kontynuowany. Przypomnijmy, że decyzja kuratorium była podyktowana interwencją jednego rodzica…

Konstytucja i jej preambuła dalej obowiązują, więc takie działania systemu edukacji stoją do niej w sprzeczności. Uderzają także w tradycję polską, a w szczególności w sposób wychowania i również wolność sumienia. Ateizowanie młodego pokolenia przez takie decyzje kuratorium jest ideologizacją nauczania. Nie może być zgody na tego typu działania.

Jest to co prawda pojedynczy sygnał, ale jest to forma starej zasady sondowania, na ile można pozwolić sobie we wprowadzaniu rozwiązań, których większość społeczeństwa nie akceptuje. W Polsce występuje jeszcze wolność religijna. Katolicy mają więc prawo do publicznego wyrażania swojej wiary. To przejawia się w modlitwie przed lekcjami. Tym bardziej że taka była tradycja szkoły i przez 25 lat nikomu to nie przeszkadzało.

Jeżeli jednak ktoś czuje się „urażony” wspólną modlitwą i nie umie się odnaleźć w tej sytuacji, nie musi uczestniczyć w modlitwie. Skoro problem jest aż tak wielki, to dziecko na kilka minut może wyjść z sali. Działania, które podjęło kuratorium, jest to narzucanie woli mniejszości osobom, które stanowią większość.

Możemy sobie wyobrazić, że eskalacja takich wydarzeń może następować także w innych dziedzinach życia społecznego. Zaczyna się od religii. Następna może być moralność i wychowanie seksualne. Obecnie w Polsce obowiązuje wychowanie do czystości. I ktoś może oburzyć się tym programem na lekcjach wychowania seksualnego i nauczyciele będą musieli promować przeciwne zjawiska. To wszystko się łączy.

Każdemu człowiekowi należy się szacunek. Każdy ma prawo do wyrażania poglądów, osoby wierzące i niewierzące również. Ale to nie może oznaczać narzucania poglądów jednostki innym.

Agnieszka Jackowska

Autorka jest filozofem, pedagogiem, członkiem Zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jest także matką sześciu córek.

za:naszdziennik.pl/polska-kraj/130913,postepujaca-ateizacja-szkoly.html


***

To coś więcej: To "postępująca demonizacja lemingów". I dlatego tak smuci, ponieważ ogarnia przecież       - tak czy inaczej - l u d z i.
k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.