Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Kamiński skazany, Sawicka uniewinniona - niezalezna.plWyrok skazujący dla byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i uniewinnienie dla byłej posłanki Platformy Obywatelskiej, którą sfilmowano, jak przyjmowała 50 tys. zł od agenta CBA. Doprawdy trudno odgadnąć, jakimi krętymi ścieżkami chadza sprawiedliwość w III RP…

– Ten wyrok jest kuriozalny – mówili zgodnie Mariusz Kamiński i Jarosław Kaczyński, komentując skazanie byłych szefów Centralnego Biura Antykorupcyjnego za akcję w sprawie afery gruntowej. Trudno dziwić się takiemu określaniu przez nich decyzji sądu, skoro to właśnie dzięki działaniom CBA dwie osoby – Piotr Ryba i Andrzej K. – zostały wcześniej uznane za winne ws. afery gruntowej i usłyszały wyroki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kaczyński o skazaniu Mariusza Kamińskiego: Zapadł wyrok kuriozalny

Tymczasem zdaniem sądu, CBA podżegało do korupcji, a do rozpoczęcia akcji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa nie było podstaw prawnych. Sam Kamiński natomiast, jako szef Biura, miał przekroczyć swoje uprawnienia.

I tak w poniedziałek Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał byłego Mariusza Kamińskiego na trzy lata pozbawienia wolności oraz zakaz zajmowania stanowisk publicznych przez 10 lat. Oprócz Kamińskiego skazano także Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA (na trzy lata pozbawienia wolności), a także byłych dyrektorów Zarządu Operacyjno-Śledczego CBA Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela – sąd orzekł dla nich po dwa i pół roku więzienia oraz 10-letnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych.

Wyrok nie jest prawomocny, a obrona już zapowiedziała apelację. Warto jednak w tym kontekście przypomnieć inną głośną sprawę korupcyjną prowadzoną przez CBA.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mariusz Kamiński: Działania CBA były legalne. Uczciwi Polacy docenią naszą pracę

W 2007 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Beatę Sawicką, ówczesną posłankę Platformy Obywatelskiej, kiedy przyjmowała 50 tys. zł od udającego biznesmena agenta CBA. Zatrzymano też Mirosława Wądołowskiego, burmistrza Helu, któremu zarzucono, że za wzięcie łapówki obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego.

W maju 2012 r. warszawski sąd okręgowy skazał Sawicką na trzy lata więzienia, a Wądołowskiego – na dwa lata w zawieszeniu. Sąd Okręgowy uznał, że oskarżeni działali z chęci zysku, a agent CBA nie wpływał na Sawicką, aby przyjęła pieniądze.

Jednak obrona twierdziła, że operacja CBA była nielegalna. W kwietniu 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację obrony i prawomocnie uniewinnił Sawicką i Wądołowskiego. Sąd przekonywał wówczas, że ustalenia SO były co prawda prawidłowe i zapewniał, że Sawicka poniosłaby odpowiedzialność karną, gdyby nie „nielegalność działań CBA”.

Ostatecznie w marcu 2014 roku Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną prokuratury i tym samym utrzymał wyrok uniewinniający Sawicką oraz Wądołowskiego.

za:http://niezalezna.pl/65600-oto-sprawiedliwosc-wedlug-iii-rp-kaminski-skazany-sawicka-uniewinniona

Copyright © 2017. All Rights Reserved.