Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Holenderski dziennikarz zniesławia Polskę

Holenderski dziennikarz zniesławia Polskę. Odbiorą mu akredytację i uznają za persona non grata?
W poniedziałkowym wydaniu holenderskiej gazety „De Volkskrant” ukazał się artykuł wspomnieniowy poświęcony Władysławowi Bartoszewskiemu. Podpisał się pod nim dziennikarz Jan Hunin. W tekście dwa razy użyte zostało sformułowanie „antysemicka Polska”. I nie jest to pierwszy taki wybryk dziennikarza. Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia wezwał szefa polskiego MSZ, aby uznał Hunina za persona non grata.

Jan Hunin to korespondent prasy holenderskiej w Polsce, najprawdopodobniej obywatel Belgii. W poniedziałkowym „De Volkskrant” opublikowano jego artykuł wspomnieniowy poświęcony zmarłemu w ubiegłym tygodniu Władysławowi Bartoszewskiemu. I to właśnie w tym tekście dwukrotnie pojawia się określenie „antysemicka Polska”.

Natychmiast zareagowała na to Reduta Dobrego Imienia, wysyłając list do Grzegorza Schetyny.

„W tekście jego autorstwa (Jana Hunina – przyp. red.) dwa razy użyte jest sformułowanie „antysemicka Polska” odnośnie działalności Władysława Bartoszewskiego podczas okupacji (Żegota, pomoc Żydom). Sformułowanie i kontekst pokazuje, że Władysław Bartoszewski ratował Żydów w „antysemickiej Polsce”. Jest to uogólnienie zniesławiające Polaków. Cały ten tekst ma wydźwięk wybitnie antypolski, w fałszywym świetle przedstawiający Polaków i ich historię czytelnikowi holenderskiemu” – napisał Maciej Świrski i wezwał szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do odebrania akredytacji Huninowi.

„Wzywamy Pana Ministra do odebrania akredytacji autorowi tego tekstu, dziennikarzowi, który już od lat w swoich tekstach szkaluje dobre imię Narodu, którego gościny zażywa. Wzywamy do uznania Jana Hunina za persona non grata” – czytamy w liście do Grzegorza Schetyny.

Maciej Świrski podkreśla też, że to kolejny tekst Hunina zniesławiający Polskę. „Niech wreszcie osoba, która najwyraźniej czuje się bezkarna odczuje konsekwencje swojego postępowania. Oczekują tego obywatele, zwłaszcza w obliczu ostatniej fali zniesławień” – zaapelował w liście.

Sformułowanie „antysemicka Polska” pojawia się już w pierwszym zdaniu tekstu:


ttp://niezalezna.pl/66482-holenderski-dziennikarz-znieslawia-polske-odbiora-mu-akredytacje-i-uznaja-za-persona-non-grata

zob. też:
http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/9176-holenderska-gazeta-bartoszewski-ratowal-zydow-w-antysemickiej-polsce

Copyright © 2017. All Rights Reserved.