Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Katolik Komorowski: Potrzebny rozdział Kościoła od państwa


Komorowski w wywiadzie dla TVN 24 odniósł się do reakcji Episkopatu na temat podpisania przez niego ustawy o zapłodnieniu in vitro i wymiany listów z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.


– Moim ideałem jest zawsze przyjazny, ale zdecydowany rozdział Kościoła od państwa – powiedział w ostatnim wywiadzie przed ustąpieniem z urzędu prezydent Bronisław Komorowski.

Komorowski w wywiadzie dla TVN 24 odniósł się do reakcji Episkopatu na temat podpisania przez niego ustawy o zapłodnieniu in vitro i wymiany listów z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.

– O ile wiem, jest to list konkretnej osoby, a nie ciała - Episkopatu – stwierdził. – O ile wiem, sprawa nigdy nie stała na zebraniu wszystkich biskupów – dodał.

Prezydent uznał jednak, że sprawa jest jednak poważna, bo prowokuje pytanie "nie tylko o relacje Kościoła i wiernych, ale o relację Kościół - państwo".

– Moim ideałem jest zawsze przyjazny, ale zdecydowany rozdział Kościoła od państwa – podkreślił Komorowski.

Prezydent zwierzył się także ze swoich obaw dotyczących relacji państwo - Kościół. – W kampanii mówiłem, że obawiam się tendencji do budowania średniowiecznych rozwiązań, tego, że się miesza porządki i zaczyna ścigać za odmienne poglądy – mówił. Jak dodał, jest taka właśnie "niepokojąca tendencja". – Tym bardziej, że nigdzie w Europie tego rodzaju sytuacja nie zaistniała, wszystkie episkopaty zachowywały się zupełnie inaczej w kwestii in vitro – przekonywał.

W ocenie Komorowskiego mamy obecnie do czynienia z  tendencją do upolityczniania Kościoła i ureligijniania polityki. Jak dodał, "czym innym jest szacunek wzajemny, czym innym mieszanie poglądów". – Niedobrze wróży każda tendencja do upolityczniania Kościoła, nawet na poziomie parafii. Tak samo polityka, która zaczyna się ureligijniać, jest niedobra – ocenił ustępujący prezydent.

za:www.fronda.pl/a/katolik-komorowski-potrzebny-rozdzial-kosciola-od-panstwa,55088.html

***

Ple-ple na odchodnym, z "klasycznym" pojmowaniem średniowiecza w tle.
Daj Boże naszej lewiźnie intelektualnej takiego rozmachu w myśli czynie jak ludziom owego czasu.

k

Copyright © 2017. All Rights Reserved.