Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Profesor teologii: Schizma w Niemczech jest już faktem

Profesor teologii z uniwersytetu we Fryburgu Hubert Windisch nie ma wątpliwości: schizma w Niemczech jest już faktem. Nie chodzi wprawdzie o biskupów, ale o duże i wpływowe organizacje świeckich. Niewykluczone, że po Synodzie schizma de facto przerodzi się w schizmę de iure i wielu naprawdę odejdzie od Kościoła.

„Schizma zawsze jest odłączeniem od Rzymu, a poprzez to naruszeniem jedności Kościoła katolickiego. Schizmatycki podział – abstrahując od nielicznych środków natury politycznej – polega zawsze na bardziej lub mniej heretyckim nastawieniu (de fide sive moribus). Kościelnoprawnie schizma jest prawnym, publicznie dokonanym aktem podziału […]. Temu stanowi de iure towarzyszy jednak zawsze zachowanie de facto jednostek, grup czy towarzystw” – pisze profesor.

„De facto mamy w Kościele katolickim w Niemczech schizmę już od dawna, a przynajmniej niebezpieczeństwo schizmy. Jest to na przykład podkreślanie „niemieckiego” Kościoła, który nie jest filią Rzymu” – kontynuuje.

Wszystkiemu towarzyszą postulaty całkowicie nieakatolickiego, jak domaganie się święceń kobiet, uznania związków homoseksualnych i tak dalej. Prof. Windisch przywołuje to stanowisko takich organizacji świeckich jak Zentralkomitee der Deutschen Katholiken czy Bund der Deutschen Katholischen Jugend oraz „wielu innych małych antyrzymskich i samorządnych organizacji lokalnych”.

Profesor pisze dalej, że ma nadzieję, iż Ojciec Święty wraz z Synodem Biskupów umocnią i utwierdzą niezmienne katolickie nauczanie. Jeśli będzie oznaczało to przerodzenie się schizm de facto w schizmy de iure, to będzie to „bolesne, ale całkowicie logiczne”, twierdzi teolog.

Profesor rozważa też po krótce zagadnienie heretyckiego papieża. „To, że przypadek heretyckiego papieża nie występuje w prawie kościelnym, leży w naturze rzeczy obecnie pozytywnego prawa. Jednocześnie trzeba byłoby jakoś z takim przypadkiem się uporać. Czy zatem papież ze względu na swoją herezję znalazłby się w stanie schizmatyckim względem swojego urzędu, a zatem popadł by w sprzeczność sam ze sobą? Myślę, bazując na mojej wierze w Ducha Świętego, że takiego przypadku nigdy nie będzie” – ocenił uczony.

za:www.fronda.pl/a/profesor-teologii-schizma-w-niemczech-jest-juz-faktem,58255.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.