Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Nie ma Europy bez chrześcijaństwa

Na konieczność powrotu w Europie do fundamentów wiary chrześcijańskiej „w duchu przesłań i zaleceń świętego Jana Pawła II oraz Sług Bożych Alcide de Gaspariego i Roberta Schumana” wskazał ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski , który 11 marca przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego. W modlitwie wzięli udział m.in. ks. abp Stanisław Nowak, ks. bp Ryszard Karpiński, biskupi z Kuby: ks. bp Dioniso Garcia Ibanes, przewodniczący Konferencji Episkopatu Kuby, ks. bp Arturo Amador, oraz uczestnicy pielgrzymki Ruchu „Europa Christi”, m.in. inicjator i pomysłodawca Ruchu „Europa Christi” Armando Tarulla, o. prof. Bernard Ardura, postulator procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. W swoim rozważaniu ks. abp Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II z adhortacji „Ecclesia in Europa” (Kościół w Europie), że „chrześcijanie Europy mają żyć w takiej łączności z Chrystusem, by On był w nich dostrzeżony”.

Metropolita częstochowski wskazał na istniejące we współczesnej Europie procesy dechrystianizacji. – Dziś coraz więcej ludzi odkrywa bolesne zdarzenie, że tak zwana nowoczesna Europa wycofała się z zasad, którymi kierowali się owi twórcy procesu integracji. Zaproponowano bowiem zerwanie więzi człowieka z jego tradycjami i wartościami opartymi na Dekalogu – mówił metropolita częstochowski. – Przykładem aż nadto bolesnym jest koncepcja tak zwanej płynnej tożsamości – gender czy pojęcie „postprawdy”, zakładającej, że wszystko jest wytworem kulturowym.

Przed taką rzeczywistością proroczo przestrzegał święty Jan Paweł II, mówiąc, że jeśli Europa nie powróci do Chrystusa i tablicy wartości z Nim związanych, wówczas jej mieszkańcy będą mieli poczucie bycia obcym we własnej historii i kulturze – kontynuował ks. abp Depo. Ksiądz abp Depo podkreślił też, jak ważne w naszych czasach jest to, aby „przywrócono poczucie godności i autorytetu dla ludzi troszczących się o dobro wspólne. Aby fundamenty i wartości chrześcijańskie nie były odrzucane wraz z wyborem liderów ugrupowań”. Podczas modlitwy odczytane zostały w języku francuskim i włoskim modlitwy o beatyfikację twórców zjednoczonej Europy: Alcide De Gasperiego i Roberta Schumana.
rs, kai

za:www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/178019,nie-ma-europy-bez-chrzescijanstwa.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.