Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Bp Lepa: Zawsze w sytuacjach trudnych, niekiedy tragicznych, Polacy zwracali się do swojej Matki i Królowej

„Zawsze w sytuacjach trudnych, niekiedy tragicznych, Polacy zwracali się do swojej Matki i Królowej, błagając o pośrednictwo między nimi, a Panem Bogiem. Prosząc o uratowanie pewnych dóbr, które należały do tych najważniejszych, podstawowych i świętych.” – mówił bp Adam Lepa, podczas łódzkich obchodów 3 maja.

Tegoroczne uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku, rozpoczęły się od Mszy świętej, której przewodniczy ksiądz biskup senior Adam Lepa. Do bazyliki archikatedralnej przybył biskup luterański oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Parlamentu Polskiego, władze samorządowe oraz wojewódzkie.

W słowie pouczenia pasterskiego jakie skierował biskup senior do zebranych w katedrze wiernych, nawiązywał do obu świąt, w wymiarze kościelnym i narodowym.

-„Tyś wielką chlubą naszego Narodu! My Polacy chlubimy się Maryją jako Matką Chrystusa, ale także jako Królową Polski. Od dawna, byliśmy bardzo blisko Matki Najświętszej. To przecież najstarszą pieśnią religijną Polaków, była i jest Bogurodzica, która przez wieki pełniła rolę hymny narodowego.” – podkreślił biskup.

Ksiądz biskup przypomniał, że to Episkopat Polski poprosił Stolicę Apostolską, by uroczystość Królowej Polski, była obchodzona 3 maja, a więc w dniu ustanowienia Konstytucji. – „Gdyż Kościół zawsze szedł z narodem. Dzięki tej decyzji papieża Benedykta XV, uroczystość tę obchodzimy dziś, jednocześnie z oddaniem hołdu tym, którzy byli twórcami pierwszej Konstytucji w Europie, a drugiej w świecie.” –  zaznaczył.

Kończąc homilię, celebrans zachęcił wiernych do tego, by na wzór wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który upodobał sobie modlitwę do Maryi w formie Apelu Jasnogórskiego -„ każdy w swoim  mieszkaniu, patrząc na wizerunek Maryi Królowej Polski, przynajmniej od czasu do czasu, cześć Apelu, tych słów, wypowiedział swoim sercem: jestem przy Tobie, pamiętam czuwam. Niech to będzie nasz dar złożony dzisiaj Tej, którą z dumą nazywamy swoją Królową i Matką!” – zakończył biskup senior.

Po zakończeniu liturgii odbyły się uroczystości patriotyczne przy grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu katedralnym. Licznie zebrane poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, żołnierze, harcerze i przedstawiciele środowisk kombatanckich, wszyscy przybyli, by uczcić święto państwowe, a swoją obecnością podkreślić wagę i znaczenie tego narodowego święta.

Podczas tego zgromadzenia na placu przy katedrze, najmłodszy rocznik młodzieży należącej do organizacji społeczno-wychowawczej „Strzelec” złożył swoje ślubowania w duchu służby Bogu i Ojczyźnie.

Na zakończenie uroczystości zostały złożone kwiaty na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza oraz odbyła się defilada wojskowa.

za:archidiecezja.lodz.pl/2017/05/bp-lepa-zawsze-sytuacjach-trudnych-niekiedy-tragicznych-polacy-zwracali-sie-swojej-matki-krolowej/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.