Publikacje polecane

XVIII Światowy Dzień Chorego

Cierpienie wyzwala miłość Dziś (11.02.2010-kn), w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, Kościół obchodzi XVIII Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji w wielu parafiach będą odprawione Msze św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia, a biskupi i kapelani udadzą się z wizytą do szpitali i hospicjów. Tegorocznemu Dniu Chorego towarzyszy hasło: "Cierpienie wyzwala miłość".

- To dla mnie wielka radość, że Kościół dostrzega moje cierpienie - mówi Aniela Bogucka z Krakowa. Jak podkreśla, dla chorego oprócz tego wyjątkowego dnia bardzo ważna jest posługa kapłana w ciągu całego roku. - Jestem przykuta do łóżka i cieszę się, gdy przychodzi do mnie kapłan i przynosi mi Pana Jezusa. On daje mi siły do przetrwania ciężkiego czasu w moim życiu - dodaje. Posługę wśród chorych pełni codziennie wielu kapelanów szpitali i hospicjów, a także księża parafialni. Karmelita o. Maciej Guzik, kapelan Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie, podkreśla, że chorzy oczekują od nich przede wszystkim wsparcia. - Nie oczekują uzdrowienia, ale chcą czuć, że ktoś jest przy nich, wysłucha, zrozumie, poświęci swój czas i posiedzi przy łóżku, obdarzy uśmiechem i dobrym słowem, a nade wszystko da nadzieję płynącą z wiary, że nic nie dzieje się na próżno, że każde cierpienie ma jakiś sens - mówi o. Guzik. - Ważna jest też łaska sakramentalna - spowiedź, Komunia św., namaszczenie, bo są to namacalne dowody czuwania Opatrzności Bożej nad każdym człowiekiem - dodaje, zachęcając, by rodziny troszczyły się o to, by chorych w domach odwiedzał także kapłan.
Dzień Chorego jest dla każdego chrześcijanina szczególnym wezwaniem do jeszcze gorliwszego włączenia się w służbę ludziom chorym i tym, którzy się nimi opiekują - przypomina o tym ks. bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. - Dzień ten jest także zachętą do podjęcia refleksji na temat naszej wrażliwości na osoby chore i ich potrzeby oraz do niesienia im konkretnej pomocy w powrocie do zdrowia lub - jeśli taka jest wola Boża - w godnym przeżywaniu doświadczenia cierpienia i śmierci - mówi ksiądz biskup.
W orędziu opublikowanym z tej okazji Benedykt XVI podkreśla, że poprzez doroczny Dzień Chorego Kościół pragnie uwrażliwić wspólnotę kościelną na duszpasterstwo wśród ludzi chorych. "Posługa ta stanowi integralną część jego misji, ponieważ wpisuje się w istotę zbawczej misji Chrystusa" - czytamy w papieskim orędziu.
Małgorzata Pabis


za: NDz z 11. 02.2010r. Dział: Wiara Ojców (kn)