Publikacje polecane

Rada Europy: Trybunał nie może decydować o krzyżach

Do kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nie należą kwestie, które dotyczą zachowania tradycji i kultury poszczególnych krajów - głosi deklaracja krajów członkowskich Rady Europy. Sygnatariusze podkreślają, że Trybunał nie może zakazywać wieszania krzyży w miejscach publicznych, tak jak to miało miejsce pod koniec ubiegłego roku we Włoszech.

Podczas spotkania w Interlaken w Szwajcarii 47 państw skupionych w Radzie Europy przyjęło deklarację polityczną dotyczącą obszaru podlegającego kompetencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ogranicza ona decyzje Trybunału w sprawie tradycji i kultury narodowej w krajach członkowskich. Sygnatariusze deklaracji podkreślają, że ETPCz z pewnością nie ma odpowiedniej władzy, by zakazać wieszania krucyfiksów we włoskich instytucjach publicznych.
Rada obradowała w ubiegłym tygodniu, by zdecydować o koniecznych reformach dotyczących działalności Trybunału. Do spotkania doszło ze względu na potrzebę podniesienia wydajności i wiarygodności tego organu władzy sądowniczej, który ma kłopoty m.in. z rosnącą liczbą zalegających spraw. Wstrzymał on ponad 100 tys. spraw, z czego 90 proc. jest "niedopuszczalnych lub nie ma podstaw prawnych". Deklaracja polityczna Rady Europy, która jest organem założycielskim Trybunału, wezwała go do jednolitego i rygorystycznego zachowywania reguł określających jego kompetencje.
Na prośbę reprezentantów Litwy i Malty podczas dyskusji na szczycie poruszony został temat obecności krzyży w miejscach publicznych. Minister sprawiedliwości Malty Carmelo Mifsu Bonnici, powołując się na przykład zakazu wieszania krzyży w instytucjach publicznych we Włoszech, oświadczył, że Trybunał nie jest dostatecznie wrażliwy na czynniki kulturowe, które kształtują tożsamość narodową krajów członkowskich. Litewska minister spraw wewnętrznych Maris Riekstins zadeklarowała, że organ ten musi pracować nad wydawaniem orzeczeń bezspornych, ściśle sprecyzowanych i zrozumiałych, a tych przymiotów zabrakło jej zdaniem w wyroku dotyczącym krzyży.
W listopadzie ubiegłego roku w związku ze sprawą wniesioną przez włoską muzułmankę fińskiego pochodzenia Soile Lautsi, która skarżyła się, że jej dzieci muszą przebywać w salach, gdzie wisi krzyż, ETPCz nakazał szkole usunięcie krucyfiksów ze ścian, a rządowi włoskiemu - wypłacenie kobiecie odszkodowania w wysokości 5 tys. euro. Swoją decyzję Trybunał argumentował potrzebą zapewnienia dzieciom prawa do świeckiej edukacji. Włochy złożyły już odwołanie od tego wyroku. Najprawdopodobniej zostanie ono rozpatrzone do końca przyszłego miesiąca.
Wojciech Kobryń

za: NDz z 27-28.02.2010 Dział: Świat (k