Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Krok po kroku. Antykatolicka nagonka się nakręca

W obchodzoną /.../ uroczystość św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny i patrona Kościoła powszechnego, Ojciec Święty podpisze zapowiadany od jakiegoś czasu list pasterski do Kościoła w Irlandii. Związany on będzie z kryzysem wywołanym szeroko nagłaśnianymi nadużyciami niektórych duchownych wobec dzieci. - Ufam, że pomoże on w procesie skruchy, leczenia i odnowy - powiedział wczoraj w Watykanie w czasie audiencji ogólnej Benedykt XVI.

Tymczasem środkom przekazu nie tyle chodzi o wyjaśnienie pojawiających się przypadków nadużyć wobec nieletnich i pomoc ofiarom, ile o nakręcenie antykatolickiej i antypapieskiej propagandy. - Rozpętana w mediach oszczercza kampania przeciw Kościołowi katolickiemu i Papieżowi stanowi część odwiecznej strategii wrogiej chrześcijaństwu - zwrócił wczoraj uwagę ks. kard. Camillo Ruini w rozmowie z włoską gazetą "Il Foglio". Jak podkreślił, przestępstwa wobec nieletnich, zwłaszcza te popełniane przez księży, bezwzględnie należy ujawniać, zapobiegać kolejnym i w miarę możliwości pomagać ofiarom. Jednak, jak zaznaczył, nie można nie dostrzegać faktu, że zainteresowanie wielu mediów skoncentrowane jest wyłącznie na przypadkach nadużyć ze strony katolickich księży.
Były papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej ks. kard. Ruini zwrócił uwagę na szerszy kontekst społeczny związany z przypadkami nadużyć. Jak zauważył, dewiacje seksualne stają się w naszych czasach coraz częstsze, a to za sprawą "wyzwolenia seksualnego", egzaltacji seksualności, która przenika wszystkie dziedziny życia, i wreszcie domagania się autonomii instynktu seksualnego, w oderwaniu od jakichkolwiek kryteriów moralnych.
- Takie narcystyczne podejście do seksualności jest przeciwieństwem tego, co proponuje Kościół - podkreślił.
Przy okazji nagłaśniania nadużyć ze strony duchownych przypuszczono, szczególnie w niemieckich mediach, atak na Papieża. Marcello Pera, były przewodniczący włoskiego senatu, agresywne publikacje skierowane przeciw Ojcu Świętemu nazwał kolejnym etapem wojny laicyzmu z chrześcijaństwem. W liście do redakcji "Corriere della Sera" włoski senator wskazał, że celem tych ataków jest pokazanie, iż Kościół nie ma moralnego autorytetu, a wychowanie katolickie jest niebezpieczne. Pera porównuje tę ofensywę do działań nazizmu i komunizmu, zwracając uwagę, że "zmieniają się narzędzia, ale cel pozostaje ten sam: tak jak wczoraj tym, czego pragną, jest zniszczenie religii".
Na szerszy kontekst obecnych ataków na Kościół zwraca także uwagę w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Krystyna Czuba, medioznawca z UKSW w Warszawie i WSKSiM w Toruniu. - Te ataki medialne są skierowane przeciwko Kościołowi na wszystkich frontach. Wiemy, że masoneria, a z nią ten współczesny postmodernizm chcą oderwać człowieka od więzi z Kościołem - podkreśla, przypominając, że nigdzie człowiek nie jest tak ważny jak w Kościele, tak doceniany jak w chrześcijaństwie.
Warto przypomnieć, że odwiedzając w 2008 roku Stany Zjednoczone, Ojciec Święty potępił wszelkie nadużycia ze strony duchownych, ale zwrócił także uwagę na fakt, że zdecydowana większość kapłanów wiernie wypełnia swoje zadania, służąc Kościołowi i ludziom. Papież mówił wtedy także o ogromnej potrzebie porządnej formacji moralnej dzieci i młodzieży. - Wszyscy mają do odegrania rolę w tym zakresie, nie tylko rodzice, przewodnicy religijni, nauczyciele i katecheci, ale również środki informacji i przemysł rozrywkowy - podkreślił wówczas Benedykt XVI. Należy przypuszczać, że w liście który zostanie jutro podpisany, ponownie o tym przypomni.
Maria Popielewicz
za: NDz z 18.3.10 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.