Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Victor Orban- Rzecznik środkowoeuropejskiej solidarności

Premier Węgier chciałby, żeby Polska stanęła na czele sojuszu państw środkowoeuropejskich. Czy jednak Viktor Orban znajdzie poparcie dla tego pomysłu w Warszawie? - pisze Grzegorz Górny, redaktor naczelny kwartalnika „Fronda”. Dziś wizytę w Polsce składa zaprzysiężony w ostatnią sobotę nowy premier Węgier Viktor Orban. To jego pierwsza zagraniczna podróż po objęciu funkcji szefa gabinetu. Przywódca prawicowego FIDESZ-u od dawna zapowiadał, że pierwszą stolicą europejską, którą odwiedzi podczas swego urzędowania, będzie właśnie Warszawa.

Decyzja Orbana wynika z nadziei, jakie wiąże on z Polską. Dla Budapesztu jedną z najbardziej priorytetowych spraw jest bowiem kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Węgry są zaś niemal całkowicie uzależnione od rosyjskich dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego, a ostatnie osiem lat rządów socjalistów tylko ten stan zależności pogłębiło.

W podobnej sytuacji znajdują się inne kraje Europy Środkowej. Żaden z nich nie jest jednak w stanie zapewnić sobie niezależności od rosyjskiego monopolu surowcowego w pojedynkę. Koniunktura polityczna i gospodarcza na naszym kontynencie też nie sprzyja tego rodzaju  przedsięwzięciom. Krajom „starej” Unii, takim jak Niemcy, Francja czy Włochy, które mają coraz więcej wspólnych interesów z Rosją, nie zależy na zadrażnianiu stosunków z Kremlem. Po to, by państwa naszego regionu mogły przeprowadzić dywersyfikację dostaw ropy i gazu, potrzebna jest więc ścisła współpraca między nimi, której wyrazem mógłby być wspólny pakt energetyczny. Tylko zwarty blok państw środkowoeuropejskich, mówiących jednym głosem o potrzebie bezpieczeństwa energetycznego, mógłby zmusić zarówno kraje Europy Zachodniej, jak i Rosję do wzięcia pod uwagę naszych interesów. Ze wszystkich państw naszego regionu – jak twierdzi Orban – najbardziej predysponowana do odgrywania roli lokalnego lidera, ze względu na swój potencjał ekonomiczny i demograficzny, jest właśnie Polska.

W zeszłym roku w wywiadzie dla „Frondy” Viktor Orban powiedział: „Kiedy w lewicowej prasie węgierskiej czytam krytyki pod adresem Polski, że ma aspiracje, by 'na nowo stać się regionalną potęgą Europy Środkowej', to wtedy głośno mówię do siebie: 'No wreszcie!'.” Orban powiedział wówczas, że najbliższe dziesięć lat chciałby poświęcić budowaniu wspólnoty środkowoeuropejskiej, w której pierwsze skrzypce grałaby Polska – jako przywódca i organizator wspólnej strefy interesów państw położonych między Rosją a Niemcami.
Grzegorz Górny

za: fronda.pl  * Kategoria: Polska    * wtorek, 1 czerwca 2010 (tb)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.