Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Dawkins chce założyć szkołę. Zamierza uczyć dzieci ateizmu

Będzie to szkoła „sekularystyczna” lub „wolna szkoła ateistyczna” - zapowiada słynny brytyjski ateista Richard Dawkins. Chce on, by dzieci nie były „krzywdzone religijnym wychowaniem” ani „indoktrynowane” katechezą w szkole.

W tej szkole W tej szkole "Bóg urojony" będzie lekturą już w pierwszej klasie.

Brytyjski rząd planuje zmiany w ustawie o szkolnictwie, które zakładają możliwość tworzenia tzw. wolnych szkół. Będą je mogli zakładać zarówno rodzice jak i poszczególne organizacje, w tym i charytatywne. Richard Dawkins także już snuje plany założenia własnej placówki edukacyjnej.

Na razie uspokaja, że nie będzie indoktrynował dzieci ateizmem bardziej, niż robią to zazwyczaj religie. Dzieci dowiedzą się o starożytnych bogach Grecji i Rzymu, a Biblię poznają – owszem – ale jako dzieło literackie, a nie podstawę moralności.

Autor „Boga urojonego” planuje, że dzieci w jego szkole będą uczyły się przede wszystkim „racjonalnego myślenia”, krytycyzmu i szukania dowodów. - Gdy dzieci zrozumieją, że wierzenia powinny być zamienione na dowody, wbrew tradycji, autorytetom i wierze, same automatycznie dojdą do tego, że są ateistami – przekonuje Dawkins.

Oczywiście ten, który religijne wychowanie nazywa „krzywdzeniem dzieci” zapowiada, że jego szkoła dla dzieci będzie stanowiła prawdziwą konkurencje dla szkół religijnych.

AJ/Telegraph.co.uk
za: fronda.pl  * Kategoria: Świat     * czwartek, 24 czerwca 2010 15:25 (kn)

***
Można zadać retoryczne pytanie: Czy w ramach uczenia samodzielności myślenia (a przydałoby sie i Dawkinsowi), będzie można zapoznać się - z odpowiednio dostosowanym do percepcji - np. dowodami Vittorio Messsoriego na prawdziwość Ewangeli.("Opinie o Jezusie", "Pod Ponckim Piłatem", "Mówią że zmartwychwstał")? Zapewne nie, ponieważ ateizm, jak każde lewe odchylenie od prawdy, jest zamknięty na prawdziwe starcie z wiedzą i logiką.
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.