Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

ETPC: Państwo nie musi zgadzać się na legalizację homozwiązków

W związku ze skargą dwóch austriackich homoseksualistów Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że państwa nie mają obowiązku obejmowania osób tej samej płci "prawem do zawarcia małżeństwa".


– Europejska Konwencja Praw Człowieka nie zobowiązuje żadnego państwa do objęcia par homoseksualnych prawem do zawarcia małżeństwa – podkreślono w uzasadnieniu orzeczenia Trybunału.

Austria nie musi więc przeprowadzać legalizacji układów homoseksualnych w tych samych urzędach, gdzie zawiązywane są kontrakty cywilne między mężczyznami i kobietami, czego domagało się dwóch homoseksualistów z Wiednia. W 2003 roku złożyli oni wniosek do władz ratusza o wyrażenie zgody na przeprowadzenie państwowej legalizacji ich związku w urzędzie stanu cywilnego, ale wniosek został odrzucony.

Władze argumentowały, że małżeństwo jest możliwe tylko między mężczyzną i kobietą. Homoseksualiści składali wiele odwołań od decyzji urzędników, ale wszystkie one były rozpatrywane negatywnie. Ostatecznie udali się do Strasburga twierdząc, że władze dopuściły się wobec nich naruszenia prawa do małżeństwa, prawa zakazującego dyskryminacji oraz prawa nakazującego poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego.

Wczoraj zapadł wyrok, w którym sędziowie Trybunału odrzucili skargę. Ich zdaniem, wydanie przez austriackich urzędników odmownej decyzji w sprawie legalizacji ich związku, nie wykazywało znamion łamania praw człowieka. Sędziowie jednogłośnie stwierdzili, że w tym przypadku nie mamy do czynienia ze zjawiskiem dyskryminacji. Trybunał zaznaczył jednocześnie, że każde państwo powinno z szacunkiem traktować osoby homoseksualne, ale nie jest to bynajmniej równoważne z obowiązkiem prawnego usankcjonowania ich związków.
AJ/ND


za: fronda.pl * Kategoria: Świat    * piątek, 25 czerwca 2010 17:35 (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.