Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

300 milionów wyznawców Chrystusa na świecie cierpi prześladowania

Dyskryminacja, wyśmiewanie, obrażanie, przemoc, więzienie, śmierć - to rzeczywistość milionów chrześcijan na całym świecie. Po ostatnim krwawym ataku na katolików w Bagdadzie z dramatycznym apelem o natychmiastową i skuteczną walkę z prześladowaniem wyznawców Chrystusa wystąpił na forum ONZ ks. abp Francis Chullikatt, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy siedzibie tej organizacji w Nowym Jorku. Niedawny zamach w syrokatolickim kościele, w wyniku którego zginęło 58 osób, a 78 zostało rannych, na nowo ukazał problem prześladowań chrześcijan w Iraku i nie tylko.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ ks. abp Chullikatt wyraził zdziwienie Stolicy Apostolskiej faktem, że w specjalnym raporcie tej organizacji na temat nietolerancji w świecie ani słowem nie wspomniano "o nienawiści względem chrześcijan". Cytowany przez Radio Watykańskie ksiądz arcybiskup przypomniał, że wyznawców Chrystusa w wielu rejonach świata "wyrzuca się z domów, torturuje, więzi, morduje, zmusza do wyparcia się wiary bądź siłą nawraca na inną religię".
- Chrześcijaństwo jest dzisiaj religią najbardziej prześladowaną na świecie. 75 proc. wszystkich aktów przemocy z powodów religijnych - łącznie z mordowaniem, gwałceniem, paleniem, torturowaniem, okradaniem, bezprawnym więzieniem - dotyka chrześcijan - wyjaśnia w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Tomasz Korczyński z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Niestety, widać wyraźną tendencję do pogarszania się sytuacji chrześcijan, do narastającej nienawiści antychrześcijańskiej - podkreśla dr Korczyński. Jak wyjaśnia, w raporcie o prześladowaniach wyznawców Chrystusa, który wydaje Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pojawiają się nowe kraje, takie jak np. Malawi. - Chrześcijanie stanowią tam 75 proc. społeczeństwa. Jednak niedawno mniejszość muzułmańska zaatakowała jedną z parafii i masowo niszczyła Biblię, jednocześnie oskarżając proboszcza o nakłanianie młodzieży do wyznawania Chrystusa - wyjaśnia.
Pochodzący z Indii watykański dyplomata, przemawiając na forum ONZ, przestrzegł także przed szukaniem rozwiązania problemów w uchwalaniu prawa o zakazie zniesławiania religii.
- Zakaz taki przynosi skutki przeciwne do zamierzonych i zamiast chronić wierzących, służy ich prześladowaniom pod patronatem państwa - wskazał ks. abp Chullikatt. Jak ocenia dr Korczyński, jeżeli ONZ wprowadzi zakaz zniesławiania religii, to prawo wszędzie tam, gdzie chrześcijanie są mniejszością, na pewno będzie wykorzystane przeciwko nim, i nie tylko przez muzułmanów, lecz także przez rządy totalitarne, dyktatury. Przykładem wykorzystania takiego prawa przeciw chrześcijanom jest tzw. ustawa o bluźnierstwie, która obowiązuje w Pakistanie. Już samo oskarżenie - nawet bezpodstawne - o obrazę Mahometa czy Koranu powoduje, że osobie posądzonej grozi śmierć.
Sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie poświęcony był zakończony w październiku synod biskupów, w czasie którego mówiono m.in. o ogromnym eksodusie chrześcijan z Iraku. Jak ocenia dr Korczyński, ostatni atak na kościół w tym kraju, do którego doszło w uroczystość Wszystkich Świętych, to ofensywa fundamentalistów związana z synodem. Wyjaśnił, że Irak będzie głównym tematem obchodów tegorocznego Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, który przypada 14 listopada. Uczestniczyć będzie w nim ks. abp Louis Sako, ordynariusz Kirkuku w północnym Iraku.
- Obawiamy się, czy jego obecność w Polsce nie wzmocni represji na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w Iraku
- mówi dr Korczyński. - Jednak jeśli poddamy się terrorowi i będziemy milczeć, to bandyci pozostaną bezkarni - dodaje.
Maria Popielewicz

za: NDz z 4.11.2010r dział: Wiara Ojców (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.