Publikacje polecane

Państwa rozwijające się przeciwne zapisowi o ”orientacji seksualnej” w traktacie z UE

79 państw z Afryki, Karaibów i regionu Pacyfiku wysłało list do przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, domagając się, aby kraje Unii Europejskiej zaprzestały agresywnej promocji ruchu homoseksualnego w krajach rozwijających się. Państwa te nie chciały podpisać zmienionego traktatu o współpracy z UE. Traktat o współpracy gospodarczej pomiędzy krajami rozwijającymi się z grupy AKP (Afryka, Karaiby i region Pacyfiku) a UE pozwala stronom na rewizję porozumienia co pięć lat. Na początku ub. roku, w trakcie negocjacji w sprawie zmiany traktatu, przedstawiciele UE próbowali wprowadzić do niego zakaz dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną”. Państwa rozwijające się zdecydowanie odrzuciły tę propozycję. Skandaliczny zapis nie znalazł się w ostatecznej wersji porozumienia.

W październiku Sekretarz Generalny Zgromadzenia Parlamentarnego AKP przekazał przedstawicielom Parlamentu Europejskiego list, w którym napisano: „Pilnie wzywamy kraje Unii Europejskiej, aby powstrzymały się od wszelkich prób narzucenia swoich wartości, które nie są powszechnie podzielane w ramach partnerstwa AKP-UE, zwłaszcza, jeśli chodzi o odniesienie do niedyskryminacji ze względu na „orientacje seksualną”. Napisano także, że „partnerstwo może być urzeczywistniane tylko z poszanowaniem różnic społecznych i kulturowych obu stron porozumienia”.

W grudniu 2010 r. członkowie Parlamentu Europejskiego odpowiedzieli na list AKP, w którym podkreślili swoje poparcie dla niedyskryminacji ze względu na „orientację seksualną.” Jednocześnie naciskali, by zasada ta była respektowana także przez drugą stronę traktatu. Również w tym samym miesiącu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której przypomniano państwom afrykańskim, że UE zapewnia im największą pomoc i pozostaje ich najważniejszym partnerem handlowym.

Portal C-fam.org zauważa, że UE poniosła kolejną klęskę. Nie powiodła się strategia państw europejskich zakładająca, by do 2007 r. wprowadzić we wszelkich traktach międzynarodowych zapis o niedyskryminacji ze względu na „orientację seksualną.

Źródło: C-fam.org., AS.

za: http://www.piotrskarga.pl/ps,6395,2,0,1,I,informacje.html (kn)