Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

prof. Tadeusz Gerstenkorn - 1 Marca Dniem Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”

1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie dokonano mordu sądowego PRL na 7. członkach IV Zarządu organizacji Win (Wolność i Niezawisłość). Organizacja ta była ostatnim ogólnopolskim kontynuatorem po-AK-owskiego czynu zbrojnego prowadzonego przeciwko sowieckiej okupacji na terenach polskich po zakończeniu II. Wojny Światowej. Zgładzeni zostali  wówczas;
ppłk. Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Win
mjr Adam Lazarowicz „Klamra”, z-ca prezesa
mjr Mieczysław Kawalec „Żbik”, członek Zarządu
kpt. Józef Batory „Argus”, członek Zarządu
kpt. Franciszek Błażej „Roman”, członek Zarządu
por. Karol Chmiel „Zygmunt”, członek Zarządu
por. Józef Rzepka „Znicz”, członek Zarządu
Należy dobrze zapamiętać nazwiska składu procesowego.  
Prokuratorzy: ppłk. Jerzy Tramer, mjr Mieczysław Dytry.
Wyrok śmierci wydali: płk. Aleksander Warecki (Warenhaupt) – przewodniczący składu sędziowskiego, mjr Zbigniew Turtak,  mjr Władysław Tryliński.
Skargę rewizyjną w Naczelnym Sądzie Wojskowym rozpatrywali i wyrok podtrzymali:
płk. Wilhelm Świątkowski – przewodniczący, ppłk. Alfred Janowski, ppłk. Leo Hochberg.
Dopiero 17 września 1992 r., w niepodległej Polsce, wydano postanowienie o uniewinnieniu skazanych wyrokiem z dn. 14 października 1950 r.    Dla upamiętnienia ich śmierci i czynu zbrojnego w walce o niepodległą Polskę oraz takich bohaterów narodowych pomordowanych przez komunistów, jak: gen. Emil Fieldorf „Nil”, ppłk. Łukasz Ciepliński, rtm. Witold Pilecki „Witold”, mjr Hieronim Dekutowski,  śp. prezydent Lech Kaczyński złożył na ręce Marszałka Sejmu projekt ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako Święta Państwowego obchodzonego 1 marca każdego roku. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej śp. Janusz Kurtyka zadbał o dziesiątki publikacji na temat czynu zbrojnego Polaków w walce o wolną ojczyznę.
Piętnaście lat temu staraniem śp. Mieczysława Malczyka powstała Fundacja „Polska się upomni”, a on sam rozpoczął walkę o umieszczenie na grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicy upamiętniającej walki i miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych”. W ubiegłym roku tę ideę podjął śp. Marek Szczygło, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w porozumieniu z śp. Andrzejem Przewoźnikiem, sekretarzem Centrum Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa.
Działalność i zamiary wymienionych tu osób przerwała śmierć w katastrofie smoleńskiej.
Obowiązek kontynuowania rozpoczętej pracy i starań o dokończenie dzieła spadł na Fundację „Polska się upomni”. Już 28 sierpnia 2010 r. Fundacja zwróciła się z Apelem do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o upamiętnienie  „Żołnierzy Wyklętych”
przez: 1. ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego
2. wmurowanie na Grobie Nieznanego Żołnierza tablic upamiętniających miejsca walki oraz kaźni Żołnierzy Wyklętych  3. Ogłoszenie roku 2011 Rokiem Żołnierzy Wyklętych i zorganizowanie odpowiednich obchodów.
Z analogicznym apelem zwrócono się 11 listopada 2010 r. do posłów i senatorów Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości. W imieniu Fundacji apel podpisali: Kamila Malczyk-Januszkiewicz, Grzegorz Królikiewicz, Henryk Marczak oraz Jerzy Scheur. Ponadto z tym samym Apelem zwrócono się 9 grudnia 2010 r.  także do wszystkich tych, dla których przedstawiona idea jest bliska. Należy mieć nadzieję, że Apel zostanie wysłuchany. 
Fundacja ma siedzibę przy ul. Julianowskiej 9/88 w Łodzi (kod: 91-473), tel/fax: 42-6556376 lub 601258817 oraz ma stronę internetową: www.honor.pl.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.