Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Dramat milionów chrześcijan

Liczba prześladowanych chrześcijan na świecie wciąż rośnie, a krąg miejsc, gdzie wyznawcy Chrystusa nie mogą czuć się bezpiecznie, ciągle się poszerza. To wnioski płynące z najnowszego raportu o sytuacji chrześcijan na świecie opublikowanym wczoraj przez polską sekcję organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010".

Obecnie w ponad 70 krajach świata 200 mln chrześcijan jest prześladowanych lub dyskryminowanych tylko dlatego, że wierzą w Chrystusa. Oznacza to, że w co trzecim kraju świata jego mieszkańcy będący wyznawcami Chrystusa nie mają zagwarantowanego jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do wolności wyznawanej religii.
Obok np. Iraku, Pakistanu, Sudanu, jednym z krajów, w którym odnotowano największy wzrost przemocy wobec chrześcijan w ostatnich dwóch latach, jest Egipt. W wyniku radykalizacji islamskiej społeczeństwa coraz częściej dochodzi tam do zamachów, morderstw, gwałtów - także na kilkunastoletnich dziewczynkach, do przymusowej islamizacji dzieci, porwań kobiet, zmuszania ich do przejścia na islam i poślubienia muzułmanina, do dewastowania kościołów.

Wieloraką pomoc dotkniętym prześladowaniami niesie przede wszystkim Kościół katolicki. Niestety, w większości krajów do prześladowań dochodzi za cichym przyzwoleniem. Mimo czasem różnych deklaracji i obietnic rządy niewiele robią, by poprawić sytuację chrześcijan. Bardzo bolesny jest fakt, że instytucje międzynarodowe, które stawiają siebie na straży praw człowieka, do tej pory niewiele zrobiły, by zmienić los prześladowanych chrześcijan. - Przeżywając wiele różnych spotkań z misjonarzami, nieraz słyszę, że są oni zdziwieni opieszałością międzynarodowych instytucji, które powinny stać na straży praw człowieka, wśród których jest prawo do wolności religijnej - mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM. Ale jak podkreśla, to, co cieszy, zwłaszcza chrześcijan w krajach ogarniętych prześladowaniami, to to, że wzrasta modlitewna łączność i solidarność wiernych w świecie z tymi, którzy są prześladowani. Potwierdza to w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. abp Louis Sako, chaldejsko-katolicki arcybiskup Kirkuku w Iraku. - Przyjaźń, solidarność i wsparcie naszych braci i sióstr z Zachodu daje nam odwagę do pozostania na naszej ziemi i w naszych wspólnotach, do kontynuowania naszego chrześcijańskiego świadectwa - podkreśla ksiądz arcybiskup.

Raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie "Prześladowani i zapomniani" powstał przede wszystkim na podstawie informacji otrzymywanych na bieżąco z pierwszej ręki od biskupów, księży, sióstr zakonnych, duchownych innych chrześcijańskich wyznań i wreszcie samych wiernych z krajów prześladowań. Ukazuje on sytuację wyznawców Chrystusa w 40 krajach świata. W porównaniu z raportem sprzed dwóch lat w obecnym pojawia się siedem nowych państw. Są to: Bahrajn, Boliwia, Kongo, Jemen, Kolumbia, Malezja i Maroko. Jednak opisane w dokumencie sytuacje nie wyczerpują ogromu cierpień, jakiego doświadczają chrześcijanie na całym świecie. Oprócz prześladowań krwawych są narażeni na codzienne szykany, utratę prywatnego mienia, dyskryminację w sferze publicznej - w pracy, na ulicy, w społeczności sąsiedzkiej, a także w kręgu rodzinnym. Dyskryminacja ze względu na wiarę w Chrystusa nie dotyczy tylko krajów mniej rozwiniętych. Dotyczy także krajów Zachodu, gdzie w imię idei świeckości i neutralności światopoglądowej państwa odmawia się im choćby prawa do noszenia krzyżyka w miejscu pracy czy głoszenia swoich poglądów.

Maria Popielewicz

za: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110128&typ=wi&id=wi01.txt (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.