Publikacje polecane

Ks. dr Waldemar Kulbat - Medytacje z czasu żałoby

Literatura może stać się zwierciadłem duszy zarówno poszczególnych jednostek jak i całego narodu. Książka ks. prof. Waldemara Glińskiego, historyka z UKSW jest zapisem przeżyć, które stały się udziałem ogromnej części polskiego społeczeństwa po katastrofie smoleńskiej. W dziesięciu homiliach wygłoszonych przez Autora w dniach wielkiej żałoby narodowej odbija się stan świadomości Polaków oraz  obraz przemiany moralnej, której doznali Polacy po przeżyciu tragedii, w której zginęła elita naszego narodu. Zarówno żałoba po śmierci Jana Pawła II jak i żałoba po katastrofie smoleńskiej to pewne etapy w „otwieraniu się” społeczeństwa  na świat wartości, na zrozumienie, że istnieje jakiś punkt odniesienia w postaci nadprzyrodzonego sensu wydarzeń. Autor, profesor historii i kapłan jest uważnym obserwatorem dokonujących się wydarzeń. Dostrzega próby marginalizacji Kościoła i  wypierania go z życia publicznego. Publikowane teksty są świadectwem żywej wiary, afirmacji patriotyzmu i przeciwstawienia się narzucanej społeczeństwu przez liberalno-lewicowe elity ideologii poprawności politycznej. W tekście pojawia się m.in. odniesienie do wypowiedzi św. siostry Faustyny, głosicielki Miłosierdzia Bożego o powołaniu i zadaniach Polski. Odnajdziemy w niej także odniesienia do nauki Jana Pawła II, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, do poezji naszych wieszczów narodowych, do  poezji Herberta, nauk ks. prof. Czesława Bartnika, a także ostrzeżenia przed spełnieniem się wizji Orwella.  Książkę ubogacają dokumentalne fotografie z obchodów żałoby narodowej w Warszawie i w Łodzi.

Ks. Waldemar Gliński, „…pozostał tylko bęben i bęben gra nam /…/ marsz żałobny. Medytacje z czasu żałoby”. Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, Łódź 2010.
/ks. prof. dr hab. Waldemar Gliński, ur. w 1964 r. w Łomży, kapłan archidiecezji łódzkiej, prof. nadzwyczajny w katedrze Historiografii i Metodologii Badań Historycznych. Członek i Sekretarz Światowej Rady Badań nad Polonią. Autor wielu opracowań z zakresu historii Kościoła i stosunków wyznaniowych, historii społeczno-politycznej oraz dziejów emigracji polskiej. Autor wielu opracowań publicystycznych na łamach „Niedzieli”,” Forum Politycznego”,  „Rzeczypospolitej i „Naszego dziennika”. /