Publikacje polecane

Nie musimy zdawać egzaminu z politycznej poprawności

- Nie można oddzielić Polski od Chrystusa, zmarnować plonu wieków, zostawić na poboczu dróg nowego tysiąclecia to, co Polskę stanowi - jej chrześcijańską tożsamość. A są tacy, którzy się bardzo o to starają - mówił w Poznaniu w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który przewodniczył uroczystościom patronalnym. Ksiądz arcybiskup Głódź przybył na uroczystości odpustowe na zaproszenie metropolity poznańskiego ks. abp. Stanisława Gądeckiego. W homilii metropolita gdański odniósł się do rozpoczynającej się 4 lipca polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. - Wiele wokół tego afektacji, a przecież nie jest to czymś nadzwyczajnym, nie jesteśmy przecież petentami. Nie musieliśmy zdawać egzaminu z politycznej poprawności, dołączać do grona państw, których ulicami przechodzą parady równości, dawać przyzwolenie na moralną degradację i nihilizm - mówił pasterz. Metropolita gdański wezwał, by polska prezydencja dała okazję do ukazania z godnością naszego bogactwa, o którym tak wielu wolałoby dziś zapomnieć, uznając je za relikt przeszłości. - Ukażmy wiano polskiej kultury wyrastającej z dziedzictwa krzyża i ewangelicznych wartości, wiano naszej drogi ku wolności, konsekwentnej, nieustępliwej, wiano dobra, jakie się pod polskim niebem rodzi, piękno polskich rodzin, Bogiem silnych, kształtujących młode pokolenie w duchu prawdy i odpowiedzialności - mówił ks. abp Głódź.

- Nie musimy na liderów artystycznych działań z okazji inauguracji prezydencji desygnować kpiarzy i prześmiewców z tego, co święte - z narodowej flagi, z tego, co boli wciąż polskie serca - tragedii smoleńskiej. Nie musimy równać w dół - podkreślił metropolita gdański.

Zauważył, że nie można milczeć wobec spychania Narodu na pustynię nihilizmu. Odniósł się także do dyskusji na temat związków partnerskich. - Nie ucichnie nasze "non possumus" dla degradacji polskiego życia, obrażania Bożych praw, spychania Narodu na pustynię nihilizmu - zaznaczył ks. abp Głódź, przypominając wiernym apel Konferencji Episkopatu Polski, by politycy nie ulegali presji środowisk próbujących zrównać małżeństwo mężczyzny i kobiety z tzw. związkami partnerskimi oraz związkami osób tej samej płci.

Wierni zebrani w świątyni homilię ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia przyjęli gromkimi oklaskami. We Mszy św. wzięli udział parlamentarzyści, a także władze miasta Poznania, którego patronami są święci Piotr i Paweł, a ich postaci znajdują się w herbie Wielkopolski.

MJ