Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Wielkie miasta potrzebują ewangelizacji

Postępująca laicyzacja, indyferentyzm moralny i religijny, odchodzenie od postaw wynikających z wiary - to zjawiska, które w pierwszym rzędzie dotykają metropolie. Właśnie tym problemom ma stawić czoła Misja Wielkich Miast, która ma ruszyć w Europie i objąć 12 miast, w tym Warszawę. Jest to pierwsza tak duża inicjatywa duszpasterska powołanej niedawno przez Ojca Świętego Benedykta XVI Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Ma ona stanowić odpowiedź na kryzys duchowy, jaki dotknął kontynent europejski, zapominający o swych chrześcijańskich korzeniach.

Wielkie metropolie stanowią centrum gospodarcze i kulturalne dla o wiele większego obszaru niż ich granice administracyjne. Stąd też trudno byłoby w tak potrzebnym dziele nowej ewangelizacji nie skupić się na początek na dużych miastach. Co ciekawe, dostrzegli to np. brazylijscy biskupi z archidiecezji S?o Paulo i Rio de Janeiro. Zwracając uwagę, że miasta te mają wspólne problemy, takie jak np. nowe sekty, zjawisko pogaństwa czy kryzys socjalny, postanowili na początku tego roku wypracować nowe metody duszpasterskie, tak aby głoszenie Ewangelii było jak najbardziej owocne.

Do podobnych wniosków doszli obecnie biskupi z Barcelony, Brukseli, Budapesztu, Dublina, Kolonii, Lizbony, Liverpoolu, Paryża, Turynu, Warszawy, Wiednia oraz Rzymu. Jak podkreśla przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji ks. abp Rino Fisichella, owocem ich niedawnego spotkania w Wiecznym Mieście było uzgodnienie wspólnej "strategii" prowadzenia nowej ewangelizacji, w sytuacji kryzysu, w jakiej znajduje się Europa. Będzie miała ona dwie fazy: wzmożone wysiłki zwyczajnego duszpasterstwa, skierowane przede wszystkim na formację chrześcijańską, a w Wielkim Poście 2012 roku w 12 wielkich miastach Europy podjęte zostaną równocześnie te same inicjatywy misyjne. Warto wspomnieć, że w 2002 r. w Europie pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" przeprowadzana była już Międzynarodowa Misja Wielkich Miast, która objęła cztery metropolie: Wiedeń, Paryż, Brukselę i Lizbonę.
Dlaczego najpierw europejskie metropolie? Inicjatywa Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji może być postrzegana jako przedsięwzięcie istotne, zważywszy na fakt, że życie w wielkich miastach Europy ulega szybszym zmianom, zwłaszcza kulturowym, niż w mniejszych miejscowościach czy wsiach. Z jednej strony wpływają na to problemy socjalne czy ekonomiczne, a z drugiej - problemy emocjonalne czy duchowe związane z kryzysem wartości, zjawiskami pogaństwa, a jednocześnie poszukiwania Boga i sensu życia.

- Procesy laicyzacyjne, sekularyzacja społeczeństwa najczęściej obserwowane są w wielkich miastach. To właśnie tam najbardziej widoczna jest anonimowość, utrata tożsamości chrześcijańskiej, rozbicie wspólnot rodzinnych. Jednocześnie to wszystko są elementy, które najbardziej sprzyjają zeświecczeniu - podkreśla w rozmowie z nami ks. kanonik Tadeusz Bożełko, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. Zwraca uwagę, że w dużych miastach nie tylko toczy się życie, nie tylko skupiają one ogromne liczby ludzi, ale są centrami gospodarczymi, naukowymi promieniującymi na cały kraj, a często także na cały świat.

Ksiądz arcybiskup Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, podkreśla, że wspólne podjęcie działań, których celem jest stawienie czoła laicyzacji, z jednej strony będzie "konkretnym znakiem" jedności duszpasterskiego działania, z drugiej zaś ułatwi wypracowanie wspólnego projektu, nad którym będzie można dyskutować podczas obrad przyszłorocznego zgromadzenia Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji. Jak zaznacza, punktem wyjścia inicjatyw duszpasterskich w ramach Misji Wielkich Miast ma być katedra. Jednakże celem jest rozprzestrzenienie ich na poszczególne parafie w ten sposób, by działaniem objąć całą metropolię. Chodzi przede wszystkim o dotarcie do ludzi żyjących wiarą, ale często bez świadomości specyfiki, jaką ona powoduje dla stylu życia, jak też tych, którzy żyjąc daleko od wiary, otwarci są na spotkanie z Osobą Chrystusa i Jego Kościołem.

Sebastian Karczewski

za: http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110719&typ=wi&id=wi01.txt (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.