Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Ks.dr Waldemar Kulbat - Współczesne pogaństwo

Obojętność, albo inaczej indyferentyzm ma dzisiaj różne oblicza. Inne na Zachodzie, inne u nas. O ile dawnych pogan dręczył niepokój i byli otwarci na Dobrą Nowinę, współczesnych pogan, znudzonych, sytych i zadowolonych z siebie jest trudniej przekonać. Ale czy ci, którzy zapomnieli o Bogu coś zyskują? Chesterton trafnie zauważył, iż dramatem współczesnego człowieka nie jest niewiara, lecz przeciwnie – wiara nawet w największy absurd. Zdaniem teologa Karla Bartha: „kiedy niebo opróżnia się z Boga, to ziemia wypełnia się bożkami”.

Mówiąc niedawno o niewierzących Benedykt XVI przypomniał, że „tam, gdzie znika Bóg, człowiek popada w niewolę bałwochwalstwa, jak to pokazały ... reżimy totalitarne i jak to pokazują także różne formy nihilizmu, które uzależniają człowieka od bożków i bałwochwalstwa; zniewalają go”. Miejsce religijnej ekstazy u wielu ludzi często zajmuje  uzależnienie od narkotyków i seksu, magia konsumpcji, trans wywołany uczestnictwem w koncertach muzycznych, czy euforia meczu.  Wielkie zyski czerpią  magowie, wróżbici, okultyści, do których zwracają się nie tylko ludzie niewykształceni, ale politycy, ludzie wolnych zawodów czy uznani managerowie. W wielu czasopismach, w programach radiowych i telewizyjnych, propaguje się magię, wróżbiarstwo, horoskopy. To znak powrotu do świata pojęć pogańskich. Także i dziś nie brakuje bożków,  jak rasa, komunizm, nazizm, natura, nauka, polityka, postęp, a także przyjemność, seks, narkotyki, sukces, pieniądze itd. Wiarę w Boga Żywego objawionego w Biblii zastępuje wiara w ślepe fatum. Permisywizm, czyli pozwalanie sobie na życie poza Dekalogiem staje się drogą ku cywilizacji śmierci. 

Niemiecki pisarz, Heinrich Böll,  nieraz krytycznie nastawiony do Kościoła, pisał: „Nawet najgorszy chrześcijański świat stawiam wyżej od najlepszego pogańskiego, ponieważ w świecie chrześcijańskim znajdzie się miejsce dla wszystkich, dla których brakuje go w świecie pogańskim: dla kalek i chorych, dla starych i słabych; co więcej nie tylko miejsce lecz miłość dla wszystkich, których pogański i bezbożny świat uznaje za bezużytecznych”.

Kościół, zdaniem pisarza, zna prawdę o człowieku, wie, że jest on słaby, ulega złu, dlatego  nie przestaje powtarzać „i odpuść nam nasze winy” i „zmiłuj się nad nami”. Świętość Kościoła objawia się w  wyznaniu wiary i w wyznawaniu grzechów. Kościół  różni się od reszty świata, gdyż jako jedyna społeczność ujawnia grzech, pomaga walczyć z nim, a zarazem przynosi ludziom szansę nawrócenia i uwolnienia. Kościół, który realizuje się w codziennym życiu parafii, sanktuariów, seminariów, klasztorów, nie okazuje swojej siły. Jego siłą są ludzie, którzy w nim się oczyszczają, słuchają słowa nadziei i tworzą wspólnotę. Kościół katolicki jest główną siłą która przeciwstawia się destrukcji i moralnemu rozpadowi.


Copyright © 2017. All Rights Reserved.