Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Józef Szaniawski - Przemówienie Pana Prezydenta

,,Wspólna jest nam troska o coraz szybciej rozpadający się system wartości, który jeszcze do niedawna charakteryzował, a właściwie definiował naszą cywilizację, nasz krąg kulturowy, świat, który nazywamy Zachodem, naszą Europę, do której należymy i zawsze należeliśmy. (...) Jako prezydent staram się o tych zjawiskach mówić, ostrzegać i walczyć z nimi, wobec nich nie milczeć. Jestem przekonany, że liczba przekonanych, że oddawanie pola i defensywa do niczego nie prowadzi, tak u nas, jak i na świecie, wyraźnie rośnie. (...) Dlatego uznałem za istotne publiczne zaprezentowanie refleksji nad rzeczywistym zagrożeniem, któremu nasze tysiącletnie państwo, jako część cywilizacji chrześcijańskiej, obecnie stawia czoła. (...) Rozglądając się wokół, widzimy, że "postępowcy" wszelkiej maści prowadzą systematyczny i coraz bardziej jawny atak na nasze społeczne wartości i cnoty. Patriotyzm jest przedstawiany jako szowinizm. Państwo demokratyczne traktuje się jak przebrzmiałą instytucję, którą trzeba poświęcić na rzecz ponadpaństwowych organizacji, które nigdy nie będą mogły uzyskać legitymizacji demokratycznej.
Naturalne struktury wspólnot narodowych, z ich głębokimi tradycjami, wartościami duchowymi i kulturowymi, zakorzenionymi w wielowiekowych doświadczeniach i życiu poprzednich pokoleń, poddawane są erozji przez polityczne naciski, próbujące narzucić multikulturalizm jako oficjalną ideologię.
Wszystko, co tradycyjne i naturalne, uznawane jest za przestarzałe i nienowoczesne, jest ośmieszane i wykluczane z debaty publicznej (...).
Tradycyjna rodzina, podstawowa jednostka każdej większej całości w ramach ludzkiego porządku, od wieków naturalna przestrzeń dla relacji mężczyzny i kobiety, dla wychowywania nowych pokoleń, ale również dla zrozumiałej samo przez się pomocy i solidarności między generacjami, jest wystawiana na coraz brutalniejsze ataki ze strony modnych stanowisk, które dla wybranych grup domagają się bardzo niewybrednymi sposobami najróżniejszych, w przeszłości nigdy nie występujących przywilejów (...). W trakcie spotkań z przedstawicielami Kościoła często zgadzamy się co do tego, że ten trend jest wyjątkowo niebezpieczny i że trzeba mu się aktywnie przeciwstawić. Nie wątpię, że w wielu parafiach, szczególnie wiejskich, mówi się o tych zjawiskach, ale Kościół powinien częściej i odważniej wykorzystywać istotny autorytet, jakim cieszy się w niemałej części społeczeństwa, również w debacie ogólnospołecznej. Chciałbym być dobrze zrozumiany. Nie nawołuję do udziału Kościoła w codziennych politycznych bójkach, ale do jasnego i wyraźnego mówienia "tak-tak", "nie-nie" w publicznych starciach o wartości i cnoty obywatelskie, które są zagrożone przez fałszywych proroków tak zwanego postępu i nowoczesności. Jest niezbędne, aby mówić o tym głośno. Wiem, że wielu tak właśnie czyni. Wiem, że Benedykt XVI z powodu wielu swych, jakże potrzebnych, konserwatywnych działań jest obiektem niewybrednych ataków. Czasy, w jakich żyjemy, kryją w sobie jednak tyle zagrożeń, że pozwolenie, aby przestrzeń publiczną zdominowali tylko oportunistyczni zwolennicy nowoczesności, ostatecznie zemści się na wszystkich. Żyjemy w czasach, w których trzeba znacznie bardziej niż dotychczas narazić się na nieprzyjemne starcia, chociaż wydaje się, że druga strona ma w nich chwilowo przewagę, zwłaszcza przewagę medialną".

Powyższy tekst to fragmenty przemówienia, jakie wygłosił niedawno prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus. Komentarz do tego ważnego przemówienia pozostawiam Czytelnikom. Od siebie dodam jedynie, że zawsze warto pamiętać, iż przed wiekami to właśnie czeska księżniczka Dobrawa przyniosła do Polski chrześcijaństwo, a wkrótce potem z dziejową misją z Czech do Polski przybył biskup Pragi święty Wojciech.


za: http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=dd&dat=20111130&id=main (kn)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.