Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Węgrzy umacniają szkolną katechezę

Na Węgrzech nowe prawo o edukacji religijnej ma zacząć obowiązywać od września 2013 roku. Trwają ostatnie uzgodnienia w tej kwestii między stroną rządową a wspólnotami kościelnymi. Niestety, w Polsce tendencja jest odwrotna. Ministerstwo edukacji obniża rangę lekcji religii w polskiej szkole, usuwając ją z ramowego programu nauczania.

- Węgrzy próbują wrócić do fundamentu, do korzeni. Jest to echo tego, o czym mówił premier Węgier Viktor Orbán, że jeśli chcemy odbudowywać państwo, musimy sięgnąć do fundamentów, do chrześcijańskich korzeni, bo dopiero na tej podstawie można zacząć odbudowywać w zdrową, dobrą stronę cały organizm państwowy. To, że religia i etyka na dobre wracają do węgierskich szkół, jest echem takiego kierunku - podkreśla w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. Leszek Kryża SChr, długoletni proboszcz Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie, obecnie dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Do tej pory religia obecna była w węgierskich szkołach jako przedmiot poza planem lekcji. Teraz, raz w tygodniu, stanie się ona przedmiotem uczonym na równi z innymi. Jak informuje Radio Watykańskie, za przygotowanie nauczycieli religii odpowiadać będzie strona kościelna, natomiast po stronie państwa pozostanie kształcenie wykładowców etyki. - Jest to podniesienie rangi tych przedmiotów albo raczej podkreślenie ich ważności w życiu każdego człowieka. W którymś z wywiadów premier Orbán powiedział, że obecny kryzys Europy to zbiór indywidualnych kryzysów każdego człowieka. Jeżeli chcemy z tego kryzysu indywidualnego wyjść, to trzeba odbudowywać fundamenty, a one są w środku. Jeśli się nie odbuduje wnętrza człowieka, to wszystkie zewnętrzne budowle na nic się zdadzą - zaznacza ks. Leszek Kryża SChr. Niestety, w Polsce umniejsza się rolę lekcji religii. W rozporządzeniu, które ma zacząć obowiązywać od nowego roku szkolnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło lekcji religii w ramowym programie nauczania w szkołach publicznych i zrzuca finansowanie tych przedmiotów na samorządy. Podczas ostatnich obrad na Jasnej Górze 2 maja br. polscy biskupi ponownie zaapelowali do rządu o jak najszybszą zmianę rozporządzenia, o nowelizację jego nieprecyzyjnych, a przez to wciąż wymagających interpretacji, zapisów dotyczących miejsca lekcji religii w ramowym programie szkolnym. Religia jako przedmiot nauczania ma istotne znaczenie w procesie kształtowania postaw moralnych i wychowania młodego pokolenia. Dlatego Episkopat Polski postuluje, aby przepisy w jasny sposób gwarantowały rodzicom i ich dzieciom prawo do nauczania religii w szkołach publicznych.

Małgorzata Bochenek

za: NDz Sobota-Niedziela, 5-6 maja 2012, Nr 104 (4339)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.