Publikacje polecane

Ewangelizacyjny potencjał Afryki

Z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rozmawia Małgorzata Bochenek

Zwracając się do biskupów w Kamerunie, Ojciec Święty mówił m.in., że autentyczność świadectwa wymaga, aby nie było rozdziału między tym, czego uczą, a tym, jak żyją na co dzień...
- Człowiek, który uczy innych, sam powinien żyć zgodnie z głoszonymi wartościami. Istnieje pokusa, aby rolę kapłanów i osób konsekrowanych zawężać do funkcji drogowskazów. Jest to podejście niewystarczające, gdyż drogowskaz stoi w miejscu. Wprawdzie innym wskazuje kierunek, pozwalając na dobrą orientację, natomiast sam nie podąża wskazywaną drogą. Zatem może się okazać, że ci, których uczy, stają się dojrzalsi od niego. Ten przykład dotyczy posługi i formacji kapłańskiej na wszystkich kontynentach.
Papież wskazuje na aktualność starożytnej zasady wyrażanej przez ojców Kościoła: karmię was tym, czym sam żyję. To podstawowa zasada życia kapłańskiego i zakonnego. Stąd mocny nacisk na wierność tożsamości i posłannictwu kapłana. Jest to zarazem przygotowanie do zaplanowanego i jakże bardzo potrzebnego w Kościele Roku Kapłańskiego.

Dlaczego ważne jest to, że Papież właśnie z Afryki kieruje apel o autentyczne świadectwo?
- Obliczono, że za mniej więcej ćwierć wieku liczba katolików w Afryce będzie większa niż w Europie. Przez ostatnie kilkaset lat to Europa pozostawała tym kontynentem, z którego misjonarze i misjonarki głosili Ewangelię w różnych zakątkach świata. Teraz zwraca się uwagę na ogromny potencjał ewangelizacyjny Afryki. Afrykański kontynent jest dobrym przykładem owoców ewangelizacyjnego wysiłku i wytrwałej działalności Kościoła. Przynosi ona błogosławione owoce widoczne w wymiarze społecznym, wspólnotowym i osobistym.
Bardzo wymowne jest to, że Papież kieruje apel o autentyczne świadectwo z Afryki. W ten sposób Benedykt XVI stwarza nową jakość w życiu Kościoła katolickiego. Afryka staje się nie tylko adresatem orędzia Ewangelii kierowanego do niej, ale również miejscem, z którego orędzie Ewangelii wychodzi ku innym kontynentom.
Ostatnio w Afryce mamy do czynienia z nowym zjawiskiem. W wielu krajach Europy, zwłaszcza zachodniej, ale także w Polsce, spotykamy kapłanów, którzy przybywają na kontent europejski właśnie z Afryki. To pokazuje nam, że w Afryce istnieją ogromne możliwości ewangelizacyjne.

Dziękuję za rozmowę.
 
za: NDz 19.03.09 (kn)