Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

U Źródła Prawdy

Ojciec prof. Mieczyslaw A. Krąpiec jest człowiekiem niezwyklym, jest to uczony obdarzony szczegółną, sokratejską umiejętnością prowadzenia dialogu z każdym czlowiekiem. "U źródłą prawdy" to dwanaście rozmów, spotkań wielkiego filozofa z poetką. Jest to spotkanie świata szerokiej wiedzy ze światem głębokiej wrażliwości. Dokument ukazuje widzom rzeczywistość realizmu i piękna, jest swoistym antidotum na wszechobecną głupotę współczesnego świata.
(z obwoluty kasety zawierającej płyty nagrania)

 

Jan Kotlarz o Ojcu Krąpcu pisał tak:

Odwaga bycia sobą.

Są tacy ludzie koło których nie da się przejść obok nie przystając choć na moment. Wyróżniają się z jednolitego tła codziennej przeciętności. Mają odwagę powiedzieć coś mocnego, wielkiego, odważnego. Takiego człowieka poznałem w czasach przygotowań do mojego egzaminu maturalnego. Dzięki niemu zainteresowałem się św. Tomaszem z Akwinu i pośrednio dzięki niemu moja praca pisemna z języka polskiego była dowodem istnienia Miłości czystej i pięknej. Tym człowiekiem był o. Mieczysław Krąpiec.

"Człowieczeństwo jest odwagą bycia sobą w sytuacji kolizji wartości, z których należy wybrać to, co słuszne" - można powiedzieć, że całe jego życie było spełnianiem tych jego słów. W codzienności był twardy w obronie Prawdy, ale jednocześnie dobry i łagodny wobec każdego spotkanego człowieka.

Pozostawił po sobie piękny ślad w duchowości i nauce – lubelską szkołę filozoficzną, zwaną czasem "polską szkołą filozofii klasycznej". Powstała ona podczas ogromnych trudności których źródłem była oczywista niechęć władz komunistycznych wobec Kościoła i rozwoju nauki poza skrzydłami komunizmu. Program tej szkoły nakierowany był na wypracowanie nowej wersji klasycznej filozofii realistycznej, tak, by mogła ona stanowić odpór dla marksizmu ogłaszającego się jako realizm. Dziś spuściznę tych badań zawiera "Powszechna Endyklopedia Filozofii".

O. Krąpiec całe życie poświęcił krzewieniu kultury i humanizmu chrześcijańskiego wśród młodych. Ludziom których spotykał na codzień dodawał swą szlachetnością I pogodą ducha sił I wytrwałości w pracy. Apelował kiedyś: "Zadaniem odpowiedzialnych wychowawców i nauczycieli jest pokazać uczniom, że prawdziwą wartość ma jedynie to, co przychodzi z trudem. Polsce i światu potrzeba ludzi o mocnych charakterach." Był narodowcem. Nie zgadzał się na kompromisy gdy chodziło o sprawy polskie. "Życie wasze nic nie będzie znaczyć, jeżeli nie przekażecie kultury narodowej, niezależnie od nakazów ministerstwa" - mówił do nauczycieli w czasach liberalnych rządów.

Czy wypełnimy jego wolę?

(za stroną Autora tekstu)

 

(kn)