Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje polecane

Orędzia i życzenia na czas WIELKANOCY od naszych Pasterzy.

Prymas Polski: Przekazujmy pamięć o zmartwychwstałym Panu tym, którzy wciąż czekają

– Nosimy w sobie dar nowego życia w Chrystusie. A nasza pamięć o zwycięstwie miłości nad nienawiścią, przebaczenia nad zemstą, troski nad obojętnością jest pamięcią o zmartwychwstałym Panu. Zanieśmy ją dziś do naszych domów, do naszych wspólnot. Dzielmy się nią z tymi, których dziś spotkamy przy świątecznym stole. Przekazujmy tym, którzy na nią wciąż czekają, może jeszcze nieufni, może zagubieni, może bezradni, że przekracza ona wszelkie ich ludzkie wyobrażenia i oczekiwania – powiedział podczas mszy św. rezurekcyjnej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył liturgii w katedrze gnieźnieńskiej. W homilii odwołał się do książki kard. Luisa Antonio Tagle „Ludzie Wielkiej Nocy”, w której metropolita Manili podpowiada, że w rozpoznawaniu wiary w Zmartwychwstanie ważne są dwie rzeczy: pamięć i przypominanie.

– Święty Piotr nie odwołuje się do jakiś atrakcyjnych powiedzeń Jezusa, które powinny zapaść nam w pamięć. Nie odwołuje się do idei czy abstrakcyjnych pojęć, które objaśniał. Przywołuje na pamięć osobę i życie Jezusa. Przywołuje wydarzenia, Jego mękę, śmierć, zmartwychwstanie – podkreślił Prymas Polski dopowiadając, że wiara nie opiera się wyłącznie na wzniosłych naukach i rozmyślaniu nad oryginalnością tego, co mówił Jezus.

Arcybiskup Polak przypomniał, że apostołowie inaczej wyobrażali sposób działania Pana Boga. Jak dodał, ten, proponowany przez Jezusa zdawał się lichy i nieodpowiedni. – Nie tak wyobrażali sobie potęgę i panowanie Boga. Nie tak wyobraża sobie ten świat moc i siłę, która zdolna jest ocalać i przemieniać. Ale taka jest właśnie logika Boża. Nie opiera się na ludzkich sukcesach i zwycięstwach. Nie przemawia potęgą, która pragnie innych zmiażdżyć. On nie przestaje cicho pukać do drzwi naszych serc i jeśli je otworzymy, powoli czyni nas widzącymi – mówił.

za:telewizjarepublika.pl/prymas-polski-przekazujmy-pamiec-o-zmartwychwstalym-panu-tym-ktorzy-wciaz-czekaja,31319.html


***

Życzenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego

Umiłowani Archidiecezjanie!

„Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych?”– z tym pytaniem zwrócili się dwaj mężowie w lśniących szatach do przestraszonych i bezradnych kobiet, które w pierwszy dzień tygodnia udały się z wonnościami do Chrystusowego grobu. I zaraz potem jednoznacznie stwierdzili: „Nie ma Go tutaj: zmartwychwstał!” (por. Łk 24, 1-6).

Od prawie dwóch tysięcy lat właśnie te słowa aniołów rozgłasza Kościół całemu światu. 1050. lat temu przyjął je za prawdę książę Polan Mieszko I. Ponieważ uwierzył w Zmartwychwstałego Chrystusa, odrzucił pogańskich bożków i przyjął chrzest święty. Wielkanoc, którą w tym roku przeżywamy, jest czasem szczególnie radosnego „Alleluja!”, ponieważ dzięki decyzji Mieszka I zarówno on sam, jak i cały nasz naród, w tym również my sami wkroczyliśmy „w nowe życie, jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca” (por. Rz 6, 4).

Drodzy Siostry i Bracia!

„W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy!”, dziękując Bogu za Pana naszego Jezusa Chrystusa, który poprzez swoje zmartwychwstanie zwyciężył grzech i śmierć i okazał nam swoje miłosierdzie.


Z serdecznym błogosławieństwem na te Wielkanocne Dni

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, Wielkanoc 2016

za:archidiecezja.lodz.pl/new/?news_id=6193b9da45b965b346d2b23372bd6e2d

***

Abp Hoser: Zmartwychwstanie pokonało grzech i śmierć

Arcybiskup Henryk Hoser koncelebrował Liturgię Wigilii Paschalnej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Podczas liturgii podkreślał, że radość ze zmartwychwstania pańskiego powinna leżeć u podstaw życia chrześcijanina.

Jak podkreślał arcybiskup Hoser, zmartwychwstanie Chrystusa sprawiło, że grzech i śmierć zostały pokonane, a cierpienie nabrało sensu. Hoser zaznaczał, że poprzez cierpienie można dotrzeć do prawdziwej radości ze zmartwychwstania i wiary chrześcijańskiej. Jak przypominał, Jan Paweł II nazywał to "Ewangelią cierpienia".

Jak dodawał, ciesząc się Dobrą Nowiną o zmartwychwstaniu jesteśmy w stanie być lepszymi ludźmi życzliwie patrzącymi na innych. Wiara w zmartwychwstanie pozwala nam widzieć w nich obecność Stwórcy.

Tym sposobem każdy chrześcijanin powinien przede wszystkim dostrzegać dobro w drugim człowieku, a następnie robić wszystko by zmniejszyć zło, które dostrzega. Jak mówił Hoser, nie powinien on przy tym obgadywać, oczerniać, czy lżyć.

Zaproszenie Chrystusa do naszego życia i zwrócenie się w jego kierunku może prawdziwie zmienić nasze życie - mówił arcybiskup.

Nawiązując do wyrzeczenia się pokus i Szatana oraz wyznania wiary i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, jakie ma miejsce w noc paschalną, Hoser retorycznie pytał, na ile owe przyrzeczenia pozostają w naszym życiu i czy kierujemy się nimi, podejmując codzienne decyzje. Jednym słowem - czy Zmartwychwstały Chrystus towarzyszy nam każdego dnia.

za:www.fronda.pl/a/abp-hoser-zmartwychwstanie-pokonalo-grzech-i-smierc,68686.html

Copyright © 2017. All Rights Reserved.